Dziś wiadomość, która nam gdzieś umknęła, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby napisać o kolejnym sukcesie filmu „Deep Love” opowiadającego historię prawdziwej miłości. Tej między ludźmi i tej kiedy człowiek kocha nurkowanie tak bardzo, że nic nie jest w stanie go zatrzymać przed zejściem pod wodę. Nawet, jeżeli istnieje ryzyko, że to będzie ostatni raz.
W niedzielę 14 czerwca 2015r. zakończyła się w trójmieście XIII edycja festiwalu filmów dokumentalnych DocFilm Festiwal. Zwycięzcą został wspomniany obraz „Deep Love” w reżyserii Jana Matuszyńskiego, który okazał się być najlepszym z 24 filmów zgłoszonych do konkursu.
Twórcy filmu otrzymali statuetkę „Brama Wolności”, która przedstawia fragmenty muru z otwartymi na oścież skrzydłami wrót. Do statuetki dołączona została również nagroda pieniężna w kwocie 20.000 PLN, ufundowana przez prezydenta Gdańska. Natomiast przewodnicząca jury – Magdalena Piekorz podczas ogłaszania werdyktu stwierdziła, że: „Twórcy filmu „Deep love” otrzymują nagrodę za „wysokie walory artystyczne, za zgodność formy i treści, za umiejętne pokazanie, że wolność jest wewnętrzną sprawą jednostki”.
Deep Love to poruszający dokument produkcji HBO opowiadający historię miłości nieznającej granic, pasji większej niż strach i determinacji, by ponownie zacząć żyć. Główny bohater, sparaliżowany nurek, pragnie spełnić swoje marzenie – zanurkować w legendarnym i niebezpiecznym Blue Hole w Dahab w Egipcie. Cel jest ryzykowny, ale to on pomaga bohaterowi ponownie wrócić do życia.
Pewny siebie pięćdziesięciolatek Janusz, bardzo aktywny człowiek, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Asi, zaczyna się poruszać i coraz sprawniej funkcjonować. Nadal jednak ma poważne problemy z porozumiewaniem się, a jedyną osobą, która rozumie jego mowę jest Asia. Staje się ona tłumaczem między nim a światem. Tym, co go nakręca i motywuje do dalszej walki jest wielkie marzenie – chciałby ponownie zanurkować, choć jest to poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia.
Lekarze nie wyrażają zgody na takie szaleństwo, wiedzą, że z tak dalekiej podróży, przy obecnym stanie zdrowia, Janusz może już nie wrócić. Asia każdego dnia toczy walkę z jego ograniczeniami, z oddaniem i cierpliwością pomaga mu na nowo odnaleźć się w świecie, ale też nie chce go stracić i łatwo godzić się na jego coraz to bardziej ryzykowne pragnienia. Z drugiej strony widzi, jak wielką siłę daje mu kontakt z wodą i pasja nurkowania, która mimo ciężkiej choroby nadal w nim żyje i co ważniejsze, przywraca go do życia. Dylematy i rozterki ma ona, on wie, że musi nurkować, głęboko.