Mamy nadzieję, że zapoznaliście się już z pierwszymi informacjami o filmie dokumentalnym „Życie na krawędzi”, którego premierę 9 czerwca objęliśmy naszym patronatem. Dziś bliżej przybliżamy trójkę bohaterów, których historie będziecie mogli poznać podczas trwającego 90 min seansu. Radzimy dobrze się wczytać, bo już niebawem będziemy rozdawać wśród naszych czytelników wejściówki na projekcje w Multikinach w całej Polsce!
Urodzony 21 maja 1967 roku w Bad Ischl w Austrii, Gerhard Gulewicz należy do czołówki kolarzy ekstremalnych świata. W przeszłości Gerhard zdobył wiele wyróżnień i medali w wyścigach na długich i bardzo długich dystansach. W 2007 roku pobił rekord świata przejazdu przez Australię i rozpoczął swoją siedmiokrotną przygodę rajdem przez Amerykę, najcięższym wyścigiem kolarskim świata.
Po zdobyciu trzeciego, a później drugiego miejsca podczas rajdu Ameryki, w 2011 roku postanowił go wygrać. Niestety ze względu na granice wytrzymałości własnego organizmu musiał poddać się zaledwie kilkaset kilometrów przed metą. W rekordowym tempie, bo już po kilku tygodniach rehabilitacji wrócił do jazdy i ogłosił swój powrót do rajdów, w co ciężko było uwierzyć nawet jego najbliższym.
Niepomny własnych słabości i granic organizmu Gerhard powrócił do treningów i przygotowuje się do kolejnego rajdu Ameryki. Jego motywacja być może jest oczywista, ale pasja z jaką ten człowiek dąży do realizacji własnego postanowienia o wygraniu tego rajdu jest wręcz nadludzka.
Takiego poświęcenia i walki z własnym ciałem, w celu osiągnięcia wymarzonego wyniku może mu pozazdrościć niejeden atleta. Możemy mówić o determinacji, marzeniach, planach, a nawet ignorancji. Ciało może się poddać, ale ducha walki nie da się pokonać!
Kolejny bohater filmu to urodzony 25 czerwca w Oslo – Halvor Angvik. Człowiek, który zatrwożył miliony innych ludzi nagraniem swojego spektakularnego skoku :
Halvor Przekraczał granice ludzkich możliwości, a wkrótce niewielka grupa ludzi wraz z nim spełniła swoje marzenia o lataniu. Zapytany o początki swojej pasji do tych ekstremalnych wyczynów odpowiedział:
„Zawsze wymagałem od siebie więcej, chciałem przekroczyć własne granice”
Angvik jest bezsprzecznie szaleńcem na granicy bycia samobójcą. To już nawet nie sport tylko show, który za każdym razem może się katastrofalnie zakończyć. Jednak jego przemyślenia na temat własnych dokonań i uprawianej dyscypliny wyraźnie pokazują, że to człowiek, który kocha życie i pragnie z niego korzystać aż do granic własnych możliwości.
„To bardzo ryzykowne hobby, ponieważ nawet najmniejszy błąd może kosztować życie. Ale nie robię tego dla ryzyka czy zabawy. Ryzykowanie własnym życiem dla zwykłej frajdy jest czymś, czego nie rozumiem. Strach jest najsilniejszym uczuciem jakiego doświadczyłem. Największą satysfakcję czerpię pokonywania go.”
“Wspinanie się po górach daje mi wolność, pozwala uciec od cywilizacji, a świadomość tego, że po dojściu na szczyt będę mógł latać wypełnia mnie nieopisanym spokojem. Wszystkie problemy zostawiam wtedy za sobą i czuję się absolutnie wolny. Nie żyję by ryzykować, ryzykuję by żyć!”
Urodzony 11 lipca 1982 roku w Nicei we Francji, Guillaume Nery, to mistrz świata w nurkowaniu swobodnym z 2011r. Jest dziś na liście trzech najlepszych nurków bezdechowych na świecie. Jego pasja zaczęła się już we wczesnym dzieciństwie. Mieszkał tuż przy porcie i to właśnie tu głębia Morza Śródziemnego pierwszy raz zafascynowała małego chłopca.
Pewnego dnia w wyniku zakładu z kolegą z klasy odkrył, jak bardzo zachwycające może być nurkowanie bez sprzętu. Dzięki temu doświadczył, jak do dziś wspomina: „Idealnej harmonii duszy i ciała”. Pod czujnym okiem charyzmatycznego trenera doskonalił swoje umiejętności w swobodnym nurkowaniu.
W roku 2002, w wieku 20 lat, pobił rekord świata schodząc na głębokość 87 metrów. Zaledwie dwa lata później pobił swój własny rekord i osiągnął 96 metrów tylko po to, by w 2006 roku ustanowić kolejny rekord – 109 metrów! Podczas mistrzostw świata w 2011 roku w Kalamacie otrzymał szansę pokazania swojego talentu, którą wykorzystał doskonale. Był bezkonkurencyjny i został mistrzem świata. Dzięki tym wszystkim osiągnięciom musiał zmierzyć się w końcu z własnymi słabościami ogromną presją, którą wywierały jego własne sukcesy.
Jednak wciąż mistyczne przeżycia i obcowanie z naturą są dla niego o wiele ważniejsze niż osiągnięcia i rekordy. Guillaume przedstawił swój punkt widzenia świata w filmie, który wyprodukował podczas nurkowania w jaskini Blue Hole, najgłębszym miejscu na świecie. Dzięki ponad 13 milionom odtworzeń na YouTube Nery zyskał światowy rozgłos.
Korzystając ze swojej sławy postanowił zwrócić uwagę ludzi na problem ratowania oceanów. W ścieżce dźwiękowej „Seven Seas Sound Mix for World Oceans Day” Guillaume zaprosił do współpracy takie osobowości jak David de Rothschild czy Philippe Starck.