Piracki skarb z XVII w. odnaleziony na Madagaskarze

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 14, 2015 21:48

Piracki skarb z XVII w. odnaleziony na Madagaskarze

Jak informują zagraniczne serwisy informacyjne, poszukiwacz Barry Clifford twierdzi, że w wodach u wybrzeży Madagaskaru natrafił na skarb należący najprawdopodobniej do znanego XVII-wiecznego pirata kapitana Williama Kidda.

Pośród przedmiotów odnalezionych na wraku, największe wrażenie robi olbrzymia sztaba srebra, której waga wynosi 50kg! Niezwykłe znalezisko przekazano władzom Madagaskaru, które natychmiast zarządziły specjalną wojskową ochronę dla tak cennej historycznej pamiątki.

_82823739_285542ab-51cb-45cc-ad35-ec456faa44d2

„To wspaniałe znalezisko dla mnie i mojej ekipy, jednak jeszcze więcej znaczy dla Madagaskaru i światowego dziedzictwa historycznego” – powiedział Clifford, który poszukiwania w regionie prowadzi od 15 lat.

Spekuluje się, że wrak z którego pochodzi sztaba to „Adventure Galley” zwany „postrachem mórz”, który został porzucony w 1698r, po tym jak wziął udział w wielu grabieżach gromadząc spore ilości złota, jedwabiu i klejnotów. Większość zrabowanych dóbr pochodziła z napadów na statki British East India Company.

50kg-silver-bar

Kapitan Kidd to również postać bardzo nietuzinkowa. Był m.in. inspiracją dla pisarza Roberta Louisa Stevensona, podczas tworzenie popularnej „Wyspy Skarbów”, a także… walczył z piratami zanim stał się jednym z nich.

Śmierć Williama Kidda również nie należała do najzwyklejszych. Został powieszony za piractwo i zamordowanie członka załogi w 1701r, ale egzekucja powiodła się dopiero za trzecim razem! Zwłoki pirata zanurzono następnie w smole i wystawiono na widok publiczny, jako przestrogę dla innych.

Źródło: bbc.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 14, 2015 21:48
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

5 × 4 =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 2
DAN polisa 1
DAN polisa 3

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1