W Bałtyku odkryto wrak z XV w. z ładunkiem wartym €50mln!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 3, 2015 21:41

W Bałtyku odkryto wrak z XV w. z ładunkiem wartym €50mln!

Międzynarodowa ekipa nurków kierowana przez Fina – Rauno Koivusaari odnalazła w wodach Morza Bałtyckiego wrak pochodzący z 1468r. Jednostka jest bardzo wyjątkowa, nie tylko z uwagi na swój wiek. Olbrzymie zainteresowanie wzbudza przede wszystkim niezwykle cenny ładunek znajdujący się pod pokładem.

Hanneke Wrome – tak właśnie nazywał się statek, który w końcu listopada 1468r. wspólnie z jeszcze trzema jednostkami wyruszył z położonej w Niemczech Lubeki do Sztokholmu i dalej w towarzystwie już tylko jednego statku do Tallina.

island-of-Jussaro-map

Wrak mierzący ok. 30m zlokalizowano na południe od fińskiej wyspy Jussarö. Szczątki zalegają na głębokości 8-22 m.

Niestety 20 listopada 1468r. oba statki napotkały na swojej drodze potężny sztorm, którego Wrome nie przetrwał. W tej jednej z największych katastrof w tamtym okresie, zginęli wszyscy z ok. 200 osób znajdujących się na statku.

W swoich ładowniach transportował, oprócz niewielkich ilości różnych towarów, duży ładunek tkanin oraz 1200 beczek nieprzetworzonego miodu, a także… 10 000 złotych monet których obecną wartość szacuje się na €50mln! Część ładunku udało się odzyskać krótko po jego zatonięciu, jednak przez wiele następnych lat fale wyrzucały na brzeg pozostałości po tragedii Hanneke Wrome.

11206817_10153209595349017_7443292577007531105_o

Sama jednostka miała podobno bardzo nietypową budowę i była wyjątkowo wysoka. Do dziś nie zachowało się zbyt wiele informacji dotyczących tej konstrukcji. Możliwe, że następne badania zaplanowane na lato, udzielą więcej odpowiedzi również w tej kwestii.

The-wreck-identified-by-Rauno-Koivusaari

„Na pewno jest tam kil, maszt i kotwica, która sterczy z dna. Kotwica jest bardzo podatna na uszkodzenia, to dokładnie ten typ stosowany na statkach Hanzy” – tłumaczy Koivusaari

Rauno Koivusaari to jedna z wybitnych postaci fińskiego nurkowania oraz archeologii podwodnej. Na swoim koncie ma m.in. odkrycie holenderskiego wraku Vrouw Maria w 1999r. W okół siebie zebrał do pomocy nurków z Finlandii, Szwecji i Chile.

Źródło: china.org.cn Foto:Rauno Koivusaari, Ari Kapanen

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 3, 2015 21:41

2 komentarze

  1. Poszukiwacz Przodków Maj 4, 22:45

    Ciekawe czy będzie lub może był już brany pod uwagę w zastosowaniu batyskaf lub inne urządzenie z działu robotyki? Ponadto jestem ciekaw jakie są znane technologie do badania głębin, aby sprawdzić, wykryć np. metal? Czy batyskaf może mieć przyczepione do siebie coś w rodzaju „wykrywacza” czy takie urządzenia posiadają już statki w rozbudowanych sonarach?

  2. waticanus Maj 4, 00:54

    Ciężki temat z tym złotem….. część ładunku odzyskano po zatonieciu ( nie wiemy czy też złoto) szczatki rozwleczone po piaszczystym dnie na dużej przestrzeni…Trzeba by wyciągnąć dosłownie wszystko co zalega na dnie i dodatkowo wybrać piach eżektorem tak z metr w głąb….niewykonalne…..

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Sierpień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN