Świnoujście – w trakcie prac budowlanych odkryto… wrak statku!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 29, 2015 19:38

Świnoujście – w trakcie prac budowlanych odkryto… wrak statku!

To niecodziennego odkrycia doszło w Świnoujściu. W trakcie prac budowlanych w miejscu, w którym w ramach kompleksu Baltic Park Molo zostanie otwarty za dwa lata hotel Radisson Blu Resort Świnoujście, odkryto wrak. Statek przez lata znajdował się pod ziemią na głębokości ok. 8-10 metrów.

Po odkryciu z piasku części uszkodzonego drewnianego kadłuba, prace w tym miejscu zostały wstrzymane, ale pozostałe są kontynuowane zgodnie z harmonogramem. Teren wokół został zabezpieczony. Natychmiast zostały również poinformowane odpowiednie służby.

03-Zdrojowa_Invest-and-Hotels-RADISSON_BLU_RESORT-SWINOUJSCIE-POTENCJALNY_ZABYTEK_na_BUDOWIE_23.03.2015_LowRes_4

Jeśli pod ziemią jest pozostała część, jego wielkość można szacować na ok. 2-3 m szerokości i ok.10 m długości.

Świnoujście dysponuje najszerszą plażą w Polsce, ponieważ jest jednym z nielicznych miejsc, w którym następuje akumulacja piasku morskiego i jej poszerzanie. Przed laty w tym miejscu był brzeg, zatem nie jest to teren, na który pojawienie się znaleziska może sugerować większy obszar odkryć. Dokładne ekspertyzy będą znane za miesiąc-dwa.

04-Zdrojowa_Invest-and-Hotels-RADISSON_BLU_RESORT-SWINOUJSCIE-POTENCJALNY_ZABYTEK_na_BUDOWIE_25.03.2015_LowRes_6

„Bardzo cieszymy się, że znalezisko jest na naszym terenie zwłaszcza, że grupa Zdrojowa wspiera sztukę, w tym użytkową, której przykładem może być historyczny statek. Jeśli potwierdzi się jego wartość ekspozycyjna, jesteśmy zdeterminowani żeby zapewnić finansowanie na zabezpieczenie i trwałą ekspozycję publiczną drewnianego statku przy promenadzie we współpracy z odpowiednimi instytucjami. W ten sposób wszyscy mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać eksponat. ” – podsumowuje Jan Wróblewski, Członek Zarządu grupy Zdrojowa Invest & Hotels, właściciela projektu.

23 marca na budowie pojawił się konserwator zabytków by przygotować wstępny raport. Właściwa ekspertyza powinna pojawić się w przeciągu miesiąca lub dwóch. Znalezisko jest zabezpieczone i cyklicznie zraszane wodą, aby zapobiec jego wysuszeniu.

Źródło: Zdrokowa Invest

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 29, 2015 19:38
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

13 − five =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 3
DAN polisa 2
DAN polisa 1

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1