Nurkowie saperzy rozbrajali zatopiony czołg

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 22, 2015 18:22

Nurkowie saperzy rozbrajali zatopiony czołg

W wodach Jeziora Rakowe, w województwie lubuskim, 18 nurków saperów i 5 specjalistów od zabezpieczenia technicznego odbywało szkolenie, w ramach którego rozbrajali m.in. zatopiony czołg. Wspomniany akwen to najgłębsze jezioro w regionie, które zaadaptowane zostało na podwodny tor przeszkód, gdzie nurkowie Wojska Polskiego mogą doskonalić swoje umiejętności.

W szkoleniu udział biorą żołnierze 1. Pułku Saperów z Brzegu oraz 5. Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego, wchodzącego w skład 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. To właśnie brygada z Międzyrzecza jest organizatorem ćwiczeń, podczas których nurkowie z różnych stron kraju, mają okazję wspólnie trenować i dzielić się doświadczeniem.

„To jest nurkowanie ekstremalne. My szkolimy się do działań bojowych w różnych warunkach. Teraz są to warunki zimowe, czyli ciężkie ćwiczenia. Mam jednak bardzo dobrych ludzi, którzy dobrze wykonują swoje zadania” – wyjaśnia sierż. Zbigniew Piech nurek z 20 letnim stażem z 1 Brzeskiego Pułku Saperów.

Nurków biorących udział w szkoleniu podzielono na dwie grupy. Zadanie dla pierwszej grupy polegało na odnalezieniu zatopionego czołgu, sprawdzenie czy w środku nie znajdują się ludzie oraz na całkowitym rozbrojeniu maszyny i wydobyciu całej amunicji.

W tym czasie druga grupa nurków trenowała sytuację awaryjną, polegającą na wydostaniu się na powierzchnię przy kończącym się zapasie mieszanki oddechowej, w trakcie nurkowania podlodowego. Drogę ewakuacji nurkowie musieli wykuć sobie wyposażeni jedynie w noże nurkowe.

W trakcie swojego pobytu w Wędrzynie, nurkowie szkolą się w także w rozpoznawaniu i zaminowywaniu dna akwenu i spawaniu podwodnym. Szkolenie trwa dwa tygodnie, w trakcie których każdy płetwonurek spędzi pod wodą ponad 24h.

„Podczas rozpoczętych zajęć będziemy zwracać uwagę na predyspozycje psychofizyczne nurków, ich kondycję i umiejętność podwodnej nawigacji” – tłumaczył dalej sierż. Piech

Jezioro Rakowe znajduje się na terenie poligonu wojskowego i stanowi część kompleksu szkoleniowego. Całość przygotowana została w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować wojskowych płetwonurków do pełnienia służby w najtrudniejszych nawet warunkach.

Źródło: tvn24.pl, polskazbrojna.pl

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 22, 2015 18:22

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych