W Łukowie znajduje się wyrobisko gliny, w którym można odnaleźć doskonale zachowane skamieniałe amonity. Jest to jedna z najciekawszych osobliwości geologicznych w skali Europy, a nawet świata.
Amonity to skamieniałości zwierząt morskich, z końca okresu kredowego (około 65 mln lat temu), które już całkowicie wymarły. Czarne iły i występujące w nich liczne skamieniałości liczą ok. 165 mln lat. Ich nazwa pochodzi od egipskiego boga – Amona. Przedstawiano go jako postać ze skręconymi rogami, o kształcie podobnym do muszli.
Amonity pojawiły się około 390 mln lat temu. Były zwierzętami morskimi. Swobodnie pływały, dzięki czemu mogły pokonywać spore odległości. Dlatego, można spotkać je w wielu zakątkach świata.
Naukowcy przypuszczają, że lądolód przemieścił je pod Łuków z północnej Europy. Wiele wskazuje, że być może z rejonu dzisiejszej Estonii. Iły zostały przemieszczone w niemal nienaruszonym stanie. Zawierają ogromne ilości jurajskich skamieniałości i są celem kolekcjonerskich poszukiwań.
Najbardziej znaną z kier łukowskich, odkryto pod koniec XIX w. Była eksploatowana przez cegielnię. Obecnie skamieniałości można znaleźć w nieczynnym już wyrobisku przy wyjeździe z Łukowa w stronę Żelechowa – tzw. Cegielni. Teren jest już zarośnięty, a doły wypełniła woda. jednak znalezienie amonitów jest bardzo łatwe.
Inną z kier, położoną w pobliżu zalewu Zimna Woda, objęto ochroną rezerwatową. Rezerwat „Kra Jurajska” powstał w 1980r. Znajduje się na polach miejscowości Gołaszyn, na północny zachód od miasta. Najbardziej ciekawe są tereny liczące ok. 8 ha, położone około 800 metrów na zachód od drogi Siedlce – Łuków. Właśnie tutaj jest jedno z największych zbiorowisk amonitów.
Średnia głębokość 7-8 metrów, widoczność od 30 centymetrów do 3 metrów.
Wyjazd 8 października z Warszawy i Garwolina. Start z Warszawy około 8:30, a z Garwolina około 10:00.
Namiary na inicjatorów:
Warszawa – Kamil tel. 502 214 585
Garwolin – Piotr tel. 517 419 248
Galeria zdjęć z poprzedniego “polowania”
Źródło: Organizator