Wrak z XVII w. odnaleziony u wybrzeży Tobago

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 31, 2014 19:52

Wrak z XVII w. odnaleziony u wybrzeży Tobago

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Connecticut – Uconn, kierowany przez Koruma Batcharova dokonał bardzo ciekawego odkrycia w wodach u wybrzeży Tobago. Na karaibskim szlaku udało się natrafić na wrak holenderskiego okrętu, pochodzącego z XVII w. Jak przyznają sami odkrywcy, znaleziska dokonali niemal przypadkowo.

Wszystko za sprawą prowadzonej w porcie Scarborough teledetekcji. Badano ślady bity jaką stoczyły tu ze sobą floty francuska i holenderska, jednak po natrafieniu na wrak, priorytet szybko uległ zmianie. Wstępne przypuszczenia i analiza dostępnych informacji, pozwoliły wytypować archeologom prawdopodobną tożsamość jednostki. Odnalezione szczątki to najpewniej wrak okrętu “Huis de Kreuningen”, który zatonął w tej okolicy 3 marca 1677r.

Batcharov jest adiounktem na wydziale Antropologii na Uconn i specjalizuje się w archeologii podwodnej, a szczególnie we wrakach pochodzących z XVII w. Do tej pory miał już okazję pracować przy wrakach greckich, fenickich i tureckich jednostek. Jest również jedyną osobą, która z powodzeniem wydobyła wrak okrętu z wód Morza Czarnego.

Badania prowadzone w tym roku miały na celu zbadanie miejsc, gdzie we wspomnianym francusko-holenderskim starciu przy porcie Scarborough, zatopionych zostało 16 okrętów. Przed badaczami wiele ciężkiej pracy, gdyż informacji jak i dostępnych planów praktycznie brak. Odnaleziony na razie okręt – “Huis de Kreuningen”, był największym holenderskim okrętem, jaki brał udział w bitwie.

Sam wrak znajduje się w nienaruszonym stanie odkąd spoczął na dnie. Wprawdzie większa część kadłuba została zniszczona podczas wymiany ognia, jednak nie przeszkodziło to w zebraniu mnóstwa artefaktów! Są wśród nich działa, ołowiane kule, holenderskie fajki, słoje, ceramika, a także cegły wykonane w miejscowości Leiden w 1647r. Według ustaleń okręt miał długość 39.6m i szerokość 9.62m

Podczas bitwy o Scarabrough zginęło około 2000 osób. W tym 250 holenderskich kobiet i dzieci, a także 300 afrykańskich niewolników. Na koniec, mimo poniesionych większych strat, Holendrzy i tak ogłosili zwycięstwo. Największą stratą po stronie Francuzów był flagowy okrę vice-admirała Comte D’Estrée – “Glorieux”.

Źródło: newhistorian.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 31, 2014 19:52
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

fourteen + 6 =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 1
DAN polisa 2
DAN polisa 3

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1