Czterech nurków oskarżonych o grabież na bałtyckim wraku

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 26, 2014 20:20

Czterech nurków oskarżonych o grabież na bałtyckim wraku

W Finlandii, tamtejsza prokuratura postanowiła wnieść oskarżenie przeciwko czwórce mężczyzn. Zarzuty stawiane grupie dotyczą kradzieży na jednym z wraków znajdujących się pod ochroną. Cała sytuacja miała miejsce w 2011r, jednak dopiero teraz jej rozpatrzeniem zajmie się sąd.

Według informacji przekazanych przez prokuraturę regionu Itä-Uusimaa, oskarżeni czterej Finowie nie zostali aresztowani. Jednocześnie komunikaty dotyczące zrabowanych przedmiotów są bardzo lakoniczne i do tej pory pełna lista nie została ujawniona.

Wszystko zaczęło się od doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa, złożonego przez National Board of Antiquities. Niewiele też wiadomo o samym wraku. Maija Matikka – przedstawiciel wspomnianej NBA, opisał jednostkę jako wrak zatopiony na głębokości ok. 40m niedaleko miejscowości Porvoo. Szczątki wraku zostały odkryte przez Finnish Maritime Administration w 2004r.

„Jest to drewniany wrak o długości 26m i szerokości ok. 7m” – informuje Matikka

Trzymasztowiec najprawdopodobniej przewoził ładunek konopi, kiedy trafił na silny sztorm, w wyniku którego poszedł na dno. Znalezisko przeleżało na dnie przez ok. trzy wieki, nietknięte od dnia w którym statek zatonął.

W opinii ekspertów wrak może pochodzić z XVII lub XVIII w. i jest typową jednostką z tamtych czasów.

Zgodnie z fińskim prawem, wraki wszystkich zatopionych jednostek są własnością państwa, jeżeli właściciel pozostaje nieznany i pod warunkiem, że czas zalegania na dnie przekroczył sto lat.

Źródło: yle.fi

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 26, 2014 20:20

1 komentarz

  1. Tomasz Maj 26, 06:37

    Coraz więcej takich idiotów. Niedługo na złom będą wyciągać wraki, dowalić im ile wlezie.

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Kwiecień , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń