Podwodne muzeum w Meksyku

Dodane przez Administrator Listopad 20, 2010 18:42

Podwodne muzeum w Meksyku

joomplu:783

Co roku setki tysięcy nurków-turystów, odwiedzających luksusowy kurort Cancun na półwyspie Jukatan oraz położoną opodal wyspę Isla Mujeres, przyczyniają się do degradacji rafy koralowej w okalających je wodach Morza Karaibskiego. Aby zahamować ten proces oraz odbudować rafę wcielono w życie oryginalny i unikalny pod każdym względem projekt, otwarcia podwodnego muzeum.

Na głębokości 9m, na dnie rezerwatu przyrody w skład których wchodzą wody przybrzeżne Cancun, została utworzona ekspozycja składająca się z 400 rzeźb, przedstawiających ludzkie postaci. Artystą odpowiedzialnym za wykreowanie tej podwodnej wystawy jest brytyjski rzeźbiarz Jason de Caires-Taylor.

Do wykonania rzeźb wykorzystano kompozyt o neutralnym ph, na którym będą mogły osadzać się koralowce, tworząc w ten sposób sztuczną rafę. Jaime Gonzalez – dyrektor muzeum, ma nadzieję, że nowa atrakcja, odciągnie uwagę turystów od naturalnej rafy i powstrzyma proces jej niszczenia.

Otwarte w listopadzie muzeum cieszy się olbrzymią popularnością i jak do tej pory odwiedziło je już przeszło 300tys. zwiedzających. Pomysł wydaje się być idealnym rozwiązaniem, aby promować i rozwijać region pod względem turystycznym, przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego wód przybrzeżnych.

 

joomplu:785joomplu:787 

joomplu:782

joomplu:784

foto:Jason de Caires/BARCROFT MEDIA

Dodane przez Administrator Listopad 20, 2010 18:42

Dołacz do nas na Facebooku

Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Wrzesień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN