Ahmed Gabr – przygotowania do rekordu

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 4, 2014 16:39

Ahmed Gabr – przygotowania do rekordu

Ahmed Gabr to egipski nurek, były członek sił specjalnych i uczestnik specjalnego kilkumiesięcznego szkolenia w ośrodku US Navy, który postanowił zdetronizować Nuno Gomesa, obecnego posiadacza rekordu w najgłębszym nurkowaniu na obiegu otwartym. Zakładana głębokość, na którą planuje zejść Ahmed to 350m.

Od 2005r. rekord świata należy do reprezentanta RPA Nuno Gomesa, który zanurzył się i szczęśliwie powrócił z głębokości 318.5m. Dziś Ahmed chce nie tylko przekroczyć tę granicę, ale także przesunąć ją o ponad 30m! Na tym pułapie, jest to odległość gigantyczna i na prawdę ciężko sobie wyobrazić, że takie zanurzenie w ogóle jest możliwe.

Do podjęcia próby pozostały dwa tygodnie. Dokłądnie na 18 września zaplanowane jest wypłynięcie na wody południowego Dahabu, podczas którego ma się odbyć próba pobicia dotychczasowego rekordu. Zgodnie z przygotowanym planem zejście na 350m ma potrwać niespełna 30min. Droga w drugą stronę to już zupełnie inna bajka i wg. szacunków cała próba ma potrwać blisko 14h! Oczywiście wszystko po to, by móc przeprowadzić dekompresję i pozwolić Ahemdowi bezpiecznie powrócić na powierzchnię.

By wszystko odbyło się bez problemów, bezpiecznie i zgodnie z planem, pretendenta do rekordu wspierać będzie 14 nurków zabezpieczających, którzy operować będą na różnych głębokościach. W trakcie całego zanurzenia Ahmed Gabr wykorzysta blisko 90(!) butli z mieszanką oddechową dopasowaną do głębokości.

Przygotowania do nieubłagalnie zbliżającej się daty 18 września trwają od ponad roku. W tym czasie Ahmed wykonał wiele zanurzeń na coraz to większe głębokości, by przygotować siebie, swój organizm oraz ekipę supportującą do tego olbrzymiego wyzwania. W finalnym starciu z głębokością 350m nurek będzie polegał na trzech różnych komputerach mierzących głębokość zanurzenia oraz dodatkowo będzie zobowiązany zbierać pozostawione znaczniki, które potwierdzą osiągnięcie deklarowanej głębokości. Mimo, że zapowiadana głębokość, na jaką będzie próbował zejść zostałą wyznaczona na 350m, to wszystko poniżej 318m, będzie sukcesem i pozwoli pobić dotychczasowy rekord.

Oczywiście tak wielka akcja nie może się odbyć bez wsparcia z zewnątrz. Wśród wielu sponsorów znajdują się m.in. Centrum nurkowe H2O Divers Dahab, Narodowy Bank Egiptu, Diving Emergency Center Organization – DECO oraz… polski producent sprzętu nurkowego Xdeep!

Jak się jednak okazuje pozyskane na razie środki to tylko część, z tych potrzebnych na sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Dzięki croudfundingowi a konkretnie tej stronie, każdy z was może wspomóc osiągnięcie celu. Co więcej, każdy kto zdecyduje się na ten krok, będzie miał okazję nawylosowanie ciekawej nagrody wprost od pretendenta do rekordu!

Źródło: egypttoday.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 4, 2014 16:39

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Sierpień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN