Bułgaria: znaleziono najstarszą złotą monetę na świecie

Dodane przez Małgorzata Brykała Wrzesień 17, 2014 19:41

Bułgaria: znaleziono najstarszą złotą monetę na świecie

Do niezwykłego znaleziska doszło w Bułgarii. W wodach Morza Czarnego nurek odnalazł złotą monetę, która według szacunków, wydaje się być najstarszą tego typu monetą odnalezioną do tej pory na świecie! Najlepsze w tym wszystkim jest to, że moneta została odnaleziona… przypadkiem.

Jak podaje bułgarska agencja prasowa BTA, nurek wypatrzył złotą monetę niedaleko Sozopola na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Cenny przedmiot został przekazany na ręce Bozhidara Dimitrova – szefa Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii.

bulgariacoinav

Pracownicy muzeum ustalili, że najprawdopodobniej moneta został wybita w zachodniej Anatolii, w drugiej połowie VII w.p.n.e. Sprawia to, że odnaleziony przedmiot ma ponad 2750 lat! Według przypuszczeń moneta pochodzi z Lidii, krainy w Anatolii, która jest uznawana za miejsce narodzin złotych i srebrnych numizmatów.

Vladimir Panchev, numizmatyk z Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii, powiedział agencji BTA, że moneta została wykonana z elektrum – stopu aluminium, złota i srebra, stosowanego przy wytwarzaniu wczesnych monet. Potwierdził również, że moneta jest jedyną w swoim rodzaju.

Źródło: sofiaglobe.com

Dodane przez Małgorzata Brykała Wrzesień 17, 2014 19:41

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń