Wędrując po polskich akwenach, trafiliśmy na kolejne ciekawe jeziorko w województwie warmińsko-mazurskim. Jezioro Piłakno, jest miejscem interesującym pod wieloma względami. Mamy tutaj czystą wodę, obfitującą w dosyć bujne życie, ciekawostki archeologiczne i rezerwat przyrody, a zróżnicowana głębokość, czyni akwen atrakcyjnym dla nurków o różnym stopniu zaawansowania.
Położone na Pojezierzu Mrągowskim, jezioro Piłakno znajduje się w dorzeczu pięknej rzeki Krutyni. Swoją powierzchnią, obejmuje obszar 237,5 – 262ha . Jest to jedno z najgłębszych jezior w Pojezierza Mazurskiego. W najgłębszym miejscu, jezioro ma 56,6m głębokości, natomiast średnia głębokość wynosi około 13m. Przejrzystość wody w okresie letnim wynosi nawet do 8m! (średnio 3-4m).Jego długość wynosi 4,2km, a szerokość 1,1km. Lustro jeziora, położone jest 140m n.p.m.
Dno Piłakna jest bardzo urozmaicone. Zwiedzając jezioro, natrafimy na liczne głęboczki, wypłycenia i różnego rodzaju uskoki. Dwa główne zagłębienia znajdują się w północnej części jeziora – 39m i na środku 56,6m. Z toni wodnej wyrastają również 3 wyspy.
Wody, w których przyjdzie nam nurkować, w 1998r. zostały zaliczone do II klasy czystości. Brzegi akwenu są wysokie, urozmaicone i dobrze rozwinięte. Większa ich część pokryta jest trzciną i sitowiem, gdzieniegdzie są zalesione. W trakcie naszej podwodnej wędrówki, przyszykujmy się na liczne spotkania z mieszkańcami Piłakna. Najpopularniejsze gatunki to okoń, szczupak, leszcz, sandacz, sum, lin i wszędobylska płoć. Przy południowo-wschodnim brzegu, utworzono rezerwat Piłaki, w którym znajduje się noclegowisko żurawi, ale także miejsce żerowania rozlicznych ptaków i występowania rzadkich roślin.
W pobliżu zachodniego brzegu, znajdują się pozostałości po osiedlu nawodnym, z wczesnej epoki żelaza, datowanym na 400-120r. p.n.e. Pod wodą znajduje się m.in. drewniana zabudowa mieszkalna o powierzchni 70-100m. Dalej na południowy-wschód, odnajdziemy cmentarzysko kurhanowe z tego samego okresu. W skład cmentarzyska wchodzą kurhany z kręgiem kamiennym oraz komora grobowa.
Nad jeziorem swoją bazę nurkową posiada Centrum Nurkowe Aquarius z Bydgoszczy. Zaplecze, którym dysponują robi spore wrażenie. Do dyspozycji znajdują się tam dwa kompresory o wydajności 240 i 120 l/min oraz rampa do szybkiego przetaczania powietrza 10 x 50 dm³. Oprócz możliwości nabicia powietrza, baza jest wyposażona w mieszalnik nitroxowy i nowoczesny mieszalnik nitroxowo-trimixowy. Dla osób, które nie mają swojego sprzętu, lub zapomniały czegoś zabrać, w sukurs przyjdzie wypożyczalnia z ekwipunkiem wysokiej klasy. W razie potrzeby, na miejscu prowadzony jest też autoryzowany serwis automatów nurkowych czołowych marek. Dodatkowo baza dysponuje dwiema multimedialnymi salami wykładowymi do prowadzenia kursów.
Całość ulokowana jest ok. 40m od łagodnie opadającego brzegu. Sprzęt możemy ubrać przy pomoście zaprojektowanym specjalnie pod potrzeby nurków, który jest oświetlony! Zaczynając naszą wyprawę w tym miejscu, wyruszymy na tor stanowisk i atrakcji nurkowych o łącznej długości 1km. Najgłębszy punkt jeziora znajduje się dosyć blisko bazy, ale gdyby interesowało nas coś położonego dalej, do dyspozycji będziemy mieli 3 jednostki pływające.
Możliwość zakwaterowania obejmuje miesiące wiosenno-letnie, ze względu na brak ogrzewania w domkach dla gości. Koszta w tym roku kształtowały się następująco: w tygodniu 40pln za osobę, w weekendy 50pln i 10pln za parking. Dostępnych jest 66 miejsc noclegowych, jednak gdyby ich zabrakło za 15pln istnieje możliwość rozbicia namiotu.
Źródło: wikipedia.org, aquarius-pro.pl
Foto: aquarius-pro.pl