Nurkowanie w Tatrach – Morskie Oko – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 10, 2011 15:46

Nurkowanie w Tatrach  – Morskie Oko – video

Zazwyczaj kiedy mowa o górach, nikomu na myśl nie przychodzi zanurzanie się pod wodę. Błąd! W naszych pięknych Tatrach również znajdują się miejsca, w których można przeprowadzić piękne nurkowanie. Wprawdzie lato jeszcze chwilę u nas zabawi, jednak na dziś mamy małą video-kartkę z kalendarza obrazującą zimowe nurkowanie w pięknym tatrzańskim akwenie Morskie Oko.

Usytuowane w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 metrów n.p.m. u podnóża Mięguszowieckich Szczytów, jest największym jeziorem w Tatrach. Akwen jest pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym i zajmuje powierzchnię prawie 35 ha. Ma długość 862 metrów i szerokość 566 metrów. W najgłębszym miejscu osiąga głębokość 50,8 metrów. Dno od strony brzegu zasłane jest głazami, które kiedy płyniemy w stronę środka zbiornika stopniowo przechodzą w żwir. Średnia wizura wynosi ok. 12 metrów, ale szczęściarzy może zastać przejrzystość wody na poziomie 20 metrów, a więc jak na rodzime warunki to zacny wynik.

Należy jednak pamiętać, że nurkowanie powyżej 300 metrów n.p.m., zaliczane jest już do nurkowania górskiego i w związku z tym obowiązują tutaj nieco inne procedury. Najbezpieczniej jest być wyposażonym w komputer nurkowy, który posiada odpowiednie algorytmy (w nowszych komputerach jest to standard). Jeżeli korzystamy ze zwykłych głębokościomierzy pamiętajmy, aby skalibrować je na poziom 0 metrów w miejscu, w którym zaczyna się lustro wody. Musimy też być zaznajomieni z tabelami dekompresyjnymi i umieć w odpowiedni sposób przeliczać dane wartości do „górskich” warunków, korzystając ze współczynnika Crossa.

Morskie Oko jest jednym z nielicznych tatrzańskich akwenów, które są zarybione w sposób naturalny. Niepodzielnymi panami pod wodą są pstrągi. Wynika to z faktu, iż wody jeziora zasilane są przez dwa stałe potoki – Czarnostawiański i Mnichowy oraz kilka okresowych. Ze stawu wypływa Rybi Potok, który we wczesnych swoich etapach rozlewa się na kilka mniejszych oczek wodnych. Teren przybrzeżny porasta wiele rzadkich gatunków roślin, które na terenie Polski występują tylko w tym miejscu.

Według legendy nazwa wzięła się od tego, jakoby jezioro miało podziemne połączenie z Adriatykiem. Dowodami na to miały być rzekomo wyławiane z jego toni butelki oraz szkatułki z kosztownościami, które miały pochodzić ze statków zatopionych w morzu.

Źródło: wikipedia.pl
Video: Sławek Paćko


O tym co kryją niezwykłe akweny położone wysoko w górach, możecie przeczytać w artykule „Podwodne życie tatrzańskich stawów”, opublikowanym w 7 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 10, 2011 15:46

1 komentarz

  1. Tomasz Kwiecień 27, 07:03

    Nurkowanie w tym miejscu wymaga zgody, której zazwyczaj się nie dostaje. Ale zawsze można spróbować.

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń