Wpływ człowieka na podwodny świat

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 9, 2012 06:08

Wpływ człowieka na podwodny świat

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że człowiek wraz ze swoją działalnością, wywiera olbrzymi wpływ na środowisko jezior, mórz i oceanów. Połowy, zagospodarowanie coraz większych terenów pod budowę, eksploatacja złóż, czy zanieczyszczanie wód przez pozbywanie się odpadków, to tylko niektóre elementy z listy i przykłady można by mnożyć.

Wszystkie te elementy mają jednak wspólną cechę – nieprzemyślany i często nieprzewidywalny efekt jaki wywrą na mieszkańców i środowisko głębin. A jak widać na załączonym filmie, wśród przedstawicieli morskiej fauny spryciarzy nie brakuje.

Sprytna ośmiornica po spotkaniu ze „wspaniałym” obiektem, jakim jest metalowa puszka, postanowiła zaadaptować ją na własne potrzeby. Wykorzystując właściwości przedmiotu takie jak: niewielka waga, olbrzymia wytrzymałość i przestronne wnętrze, stworzyła sobie z niej swoistego rodzaju przyczepę kempingową, czy też podpatrując niektóre gatunki ślimaków – muszlę.

Film pokazuje, jak mała ośmiornica przemieszcza się wraz ze zdobycznym kawałkiem metalu, który najwyraźniej bardzo przypadł jej do gustu. Mimo, iż zwierzęta, podobnie jak ludzie potrafią się adaptować do nowych warunków, pamiętajmy, że nic co trafia pod wodą, nie rozpływa się w niej, tylko zalega tam przez lata. Nawet jeżeli jest to zwykła puszka, to ma ona wpływ na podwodny świat.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 9, 2012 06:08

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020