Odnaleziono gatunek uznawany przez ponad 100 lat za wymarły!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 28, 2011 12:07

Odnaleziono gatunek uznawany przez ponad 100 lat za wymarły!

sponge

Puchar Neptuna, to niesamowita istota. Jej występowanie zawężone jest do tropikalnych regionów Oceanu Indyjskiego. Czym jest ów twór? Otóż jest to jeden z największych rodzajów gąbki morskiej. Jego wysokość sięga 150cm a średnica 80cm. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu kształtowi, który przypomina kielich.

Przez ponad 100 lat, nie napotkano na żywego przedstawiciela tego gatunku. Aż do teraz kiedy grupa nurków ku własnemu zdumieniu trafiła na niego u wybrzeży Singapuru. Co prawda napotkany okaz był niewielkich rozmiarów, ale i tak stanowi niebywałą sensację.

„Kiedy natrafiliśmy na tę gąbkę, od razu wiedzieliśmy, że jest to coś niezwykłego i zupełnie niespotykanego” – powiedziała Karenne Tun, biolog morski z DHI group.

neptunes-cupasbathtub.568

Puchar Neptuna po raz pierwszy został opisany w 1822r. W pełni dojrzała i rozwinięta gąbka była stosowana powszechnie jako… wanienka dla dzieci. Niestety masowe wycinanie gąbki, doprowadziło niemal do wyginięcia tego gatunku. Ostatni raz, żywego osobnika zaobserwowano w 1908r. w indonezyjskich wodach i od tamtej pory uważano gatunek za wymarły. Pojedyncze egzemplarze martwych Pucharów Neptuna odnajdywano w latach ’90 XX w. w Australii, dlatego naukowcy żywili głęboką nadzieję, że gatunek ten nie zniknął całkowicie.

„Bardzo niewiele wiemy o tej istocie. Nigdy nie było szansy zbadać żywego osobnika. Teraz będziemy mieli okazję to nadrobić. To niesamowite i bardzo ekscytujące doświadczenie. W zasadzie mamy już pierwsze spostrzeżenia. Uważano zawsze że jest to gatunek rosnący bardzo powoli, natomiast między naszymi wizytami w kwietniu i sierpniu, urósł o kilka dobrych cm!” - dodaje Tun.

Powstałe ponad 150mln lat temu gąbki, żyją na morskim dnie, odżywiając się planktonem i innymi małymi organizmami, które mogą pochwycić filtrując wodą przez swoje ciało.

Źródło: mongabay.com
Foto: DHI Group

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 28, 2011 12:07

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2019

Sortowanie
31Sty - 3LutCałodniowa Moscow Dive Show 2019
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019
9LutCałodniowa VIII Międzynarodowy Festiwal Nurkowania Wrakowego
22Lut - 24Lut 2208:00Lut 24#GoDiving - Dive Show
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja