Pierwsze zdjęcie ryby używającej narzędzi!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 17, 2011 18:00

Pierwsze zdjęcie ryby używającej narzędzi!

cwanaryba

Podczas nurkowania na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii, Scott Gardner, usłyszał dziwne trzaski. Zaciekawiony popłynął w kierunku, z którego dochodził dźwięk, aby sprawdzić co go wydaje. Ku jego zaskoczeniu, okazało się, że sprawcą całego zamieszania jest ryba z rodziny wargaczowatych (Choerodon schoenleinii), która trzymając w pysku małża, uderzała nim o skałę.

Sprytna ryba, po niezbyt długim czasie rozbiła skorupkę muszli i pożarła znajdującego się w środku małża. Po skończonym posiłku, wypluła resztki muszli i spokojnie odpłynęła w sobie tylko znanym kierunku. Na szczęście zaskoczony całą sytuacją nurek, miał przy sobie aparat fotograficzny i zdołał przy jego pomocy, uwiecznić całą sytuację. Tak powstało pierwsze zdjęcie, gdzie ryba w swoim naturalnym środowisku, korzysta z „narzędzi”.

Używanie przedmiotów, takich jak narzędzia, ułatwiających codzienne życie, od dawna było znane jako domena ludzi i świadczyło o przewadze intelektualnej gatunku homo sapiens. W ostatnich dziesięcioleciach, zaobserwowano jednak podobne zachowania u wielu gatunków zwierząt. Mimo, że nasza pozycja, jako intelektualnego lidera, jest niezagrożona, to z biegiem kolejnych lat, coraz więcej przedstawicieli królestwa zwierząt, dołącza do listy tych, ułatwiających swoje życie, przy pomocy otaczających je elementów materii nieożywionej.

Jeszcze niedawno, sądzono, że ryby mają ograniczone zdolności poznawcze. Wynikało to głównie z niewielkiego materiału badawczego, jakim dysponują naukowcy, oraz faktu, iż w swoim naturalnym środowisku, są one dość trudnym obiektem badawczym i stąd niewielki zbiór informacji na temat ich zachowań i nawyków.

Zdjęcia zrobione na australijskiej rafie, są pierwszymi dokumentującymi tego typu zachowania u ryb. Jednak precyzja i wprawa, z jaką Choerodon poradził sobie z muszlą, świadczą, że nie było to dla niego nic nowego. Zapewne całe zajście zwróci większą uwagę naukowego świata, na badanie kolejnych zachowań i próbę lepszego poznania morskich stworzeń.

Źródło: sciencemag.org
Foto: Scott Gardner

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 17, 2011 18:00

1 komentarz

  1. Aneta Wrzesień 22, 15:31

    Kolejny artykuł pokazujący, jak niezwykły jest świat zwierząt. To niesamowite, że dawniej uważano ryby za niemądre istoty. Jeśli chcecie innych dowodów – zerknijcie na tekst o wargatku sanitarniku na stronie: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,406374,sprawdzono-w-czym-wyjatkowy-jest-mozg-wargatka-ryby-spryciarza.html – badała go dr Dominika Chojnacka i udowodniła, że ryba ta ma w sobie zmysł marketingowca, który nie tylko wie, jak prowadzić biznes, ale także jak pozyskiwać klientów i gdy się da – oszukiwać. Niesamowite, prawda?

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020