Nurkowanie to cudowny sport. Nieistotne czy przekonaliśmy się o tym na własnej skórze, czy za pośrednictwem filmów i zdjęć, jedno jest pewne – podwodny świat jest piękny, niesamowity i pełen tajemnic. Nic więc dziwnego, że eksplorując ostatni niezbadany, ba, ledwie napoczęty obszar na naszej planecie, zależy nam, aby wszystko widzieć możliwie najwyraźniej.
Wzrok to nasz podstawowy zmysł pod wodą. Jeżeli z przyczyn zdrowotnych nasza widoczność jest ograniczona, to nie tylko pozbawiamy się możliwości doświadczenia czegoś niesamowitego, ale przede wszystkim narażamy się na niebezpieczeństwo.
Nie znaczy to jednak, że powinniśmy rezygnować z nurkowania, a jedynie skupić się na zakupie właściwego sprzętu i stosowaniu odpowiednich procedur.
Pierwszym wyjściem są szkła korekcyjne do maski. Jest to wyjście dla osób, które noszą okulary i nie lubią soczewek. Szkła w 99% masek montuje się w 5min i już możemy schodzić pod wodę. Rozwiązanie problemu w ten sposób, ma moim zdaniem kilka minusów, Przede wszystkim cena. Szkła korekcyjne są stosunkowo drogie, ich cena zawiera się w przedziale 99-180pln. Dodatkowo, tylko część masek (i są to wyłącznie maski dzielone), ma możliwość wstawienia szkieł i do każdego modelu maski jest produkowany inny model szkieł korekcyjnych. Następną rzeczą, ma jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest fakt, że przy pogłębiającej się wadzie wzroku, będziemy musieli je co jakiś czas wymieniać (szkła korekcyjne produkuje się z wartością rosnącą co 0,5 dioptrii). Podobnie będzie w przypadku, jeżeli w jakikolwiek sposób utracimy naszą maskę.
W związku z powyższym dużo bardziej ekonomicznym i uniwersalnym wyjściem wydaje się korzystanie ze szkieł kontaktowych. Przede wszystkim taki wybór, nie ogranicza nas co do wyboru maski. Po drugie jeżeli na co dzień używamy soczewek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabierać je też pod wodą, wystarczy, że będziemy przestrzegać odpowiednich procedur i możemy cieszyć się widokami z głębin.
Jak wiemy, szkła kontaktowe dzielimy na te jedno i wielorazowego użytku. Do nurkowania, zdecydowanie należy wybrać te pierwsze. Spowodowane jest to tym, że jeśli w jakikolwiek sposób zgubimy pod wodą soczewkę (odnalezienie jej jest oczywiście niemożliwe), nie ponosimy tak naprawdę wielkiej straty i bez żalu możemy przejść nad tym faktem do porządku dziennego.
Skoro już postanowiliśmy nurkować w szkłach kontaktowych, o czym powinniśmy pamiętać i jak postępować, aby zapewnić sobie jak największy komfort? Otóż podstawą jest dobre nawilżenie soczewki i gałki ocznej. Najlepiej stosować je przed i po nurkowaniu, nie powinniśmy wtedy odczuwać dyskomfortu. Należy również pamiętać o tym, aby jak najwięcej mrugać w trakcie nurkowania, dzięki temu w naturalny sposób, będziemy zapobiegać wysychaniu gałki ocznej, jak i nie pozwolimy się gromadzić pęcherzykom powietrza pod soczewką, co w efekcie mogło by prowadzić do rozmywania ostrości widzenia.
Jeżeli w trakcie nurkowania korzystamy z soczewek, musimy pamiętać o zamykaniu oczu, podczas zdejmowania maski, np. na kursie. W innym wypadku możemy niechcący wypłukać nasze szkła.
Pamiętajmy również, aby mieć wśród swoich rzeczy zapasową parę, oraz aby nasz buddy wiedział, ze pływamy w soczewkach, tak, aby mógł właściwie zareagować w razie sytuacji awaryjnej.
Źródło: Divers24
Foto: cressi.com