Atol Bikini, znany jest również pod nazwą Pikinni. Jest to 36 mini wysepek, o łącznej powierzchni ok. 6km², otaczających lagunę rozciągającą się na terenie 594km². Całość wchodzi w skład archipelagu wysp Marshalla.
W świadomości mieszkańców Europy, pojawił się dosyć późno, bo dopiero na początku XIX w. Jego odkrywcą był rosyjski żeglarz i podróżnik Otto Kotzeube. Na cześć innego przyrodnika i swojego przyjaciela, nazwał go atolem Eschscholtza.
Tuż po II Wojnie Światowej, armia USA, wysiedliła tubylców i przekształciła to miejsce, w swój prywatny poligon do prób nuklearnych. Jako cele posłużyły jej okręty nieprzydatne dłużej US Navy w tym lotniskowiec USS Saratoga, ale także jedyny okręt przejęty od Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej – pancernik HIJMS Nagato oraz japońskie jednostki transportowe. Łącznie w ramach operacji Crossroads, zdetonowano tutaj 23 ładunki atomowe, w tym największy, jakiego kiedykolwiek użyli Amerykanie – Castle Bravo.
Film pochodzący z wyprawy Krzysztofa Starnawskiego i Leszka Czarneckiego w 2007r.
W roku 1998, na największej wyspie atolu – Bikini, otwarto bazę nurkową. Jest ona w stanie przyjmować grupy nurkowe składające się maksymalnie z 12 nurków. Dochody pozyskiwane przez bazę, zasilają kasę wyspiarskiego rządku Bikini, którego siedziba mieści się w Kili.
Pod wodą, na amatorów nurkowania, czekają takie jednostki jak: lotniskowiec Saratoga, pancernik Nagato, niszczyciele Anderson i Lamson, krążownik Sakawa, transportowce Carlisle i Gilliam, okręty podwodny Pilotfish i Apogon oraz okręt Arkansas.
Od 2010r. Atol Bikini znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Źródło: wikipedia.org, bikiniatoll.com