Nurkowanie w Rosji – Jezioro Bursztynowe

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 12, 2015 13:25

Nurkowanie w Rosji – Jezioro Bursztynowe

Jezioro Bursztynowe znajduje się w miejscowości Jantarnyj (niem. Palmnicken), która położona jest w pobliżu miasta Swietłogorsk w Obwodzie Kalingradzkim. Po II Wojnie Światowej opuszczone wyrobisko zaczęło wypełniać się wodami gruntowymi, które wymieszane z opadami, zamieniło się w niewielkie jezioro. W efekcie dziś mamy przepiękne nurkowisko o wymiarach 1,5km x 700m.

W 1947 roku na miejscu starej kopalni w Jantarnym powstał duży łagier, w którym pracowało około 6 tysięcy więźniów. W czerwcu kolejnego roku rozpoczęto pierwsze wydobycia pod nazwą Kombinat nr 9 (cyfra pochodziła od numeru łagru). Do 50-tych lat XX wieku wydobywano w Jantarym blisko 250 ton bursztynu rocznie.

W najgłębszym miejscu Jezioro Bursztynowe ma głębokość ok. 24 m, tak więc wszystkie jego uroki dostępne są już od uprawnień OWD/P1. Zanurzając się w toń, trafimy na wspaniałą przejrzystość rzędu 15m! Termoklina zaczyna się na około 8m, podobnie jak w większości polskich jezior. Powyżej termokliny spotkać można ławice okoni, kiełbi i babek – niespotykanych w akwenach słodkowodnych.

Poniżej termokliny i w głębszych partiach zbiornika, praktycznie brak potrzeby używania sztucznego światła. Uformowanie dna jest wspaniale zróżnicowane, co dodatkowo uatrakcyjnia nurkowanie! Wszystkie góry, doliny i wąwozy pośród glinach zboczy, wywierają wspaniałe wrażenie. Dno pokryte majestatyczną florą bakteryjną o zielonkawej barwie, sprawia wrażenie murawy boiska sportowego.

1148950_610330515674551_1307049951_n

Specjalną atrakcją jest zalany las. Powstał on prawdopodobnie w wyniku osunięcia się stromej skarpy, które otaczają jezioro. Gwałtownie zwalająca się ziemia, najprawdopodobniej zabrała ze sobą rosnące na niej drzewa. W efekcie mamy teraz częściowo zasypane korony drzew tworzące niesamowicie piękny podwodny las. Wszystkie gałęzie podwodnych drzew, porośnięte są mocno racicznicami, których obecność wskazuje na bardzo czystą wodę.

Kolejnym przejawem wysokiej klasy czystości jeziora, jest obecność raków. To kolejna unikalna atrakcja. Tutejszy gatunek to rak sygnałowy (kalifornijski), nie występujący w innych akwenach. Miejscowi drapieżcy szybko zaadaptowali się do nietypowej okolicy i pośród gałęzi drzew, niejednokrotnie trafimy na czające się tam dorodne szczupaki.

1098241_608297749211161_1075964838_n

Całości dopełniają pozostałości po aktywności człowieka w tej okolicy. W trakcie nurkowania można napotkać zatopione łodzie oraz kapsuły szalup ratunkowych. Jest też stara budka strażnika kopalni, częściowo zakopana w dnie jeziora.

Jezioro Bursztynowe usytuowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Po trwającym nie więcej niż 15 minut marszu, ukaże nam się szeroka plaża, otoczona przez strome klify wysokości ok 15m. Całość tworzy w blasku zachodzącego słońca niesamowity krajobraz, pozostający na długo w pamięci. Będąc na nurkowaniu w tej okolicy, warto zarezerwować sobie czas, na bezpłatną wizytę w lokalnym muzeum bursztynu.

Dla tych, którzy chcieliby odwiedzić Rosję i Obwód Kalingradzki z kimś znającym teren i lokalne atrakcje, polecamy wyprawy organizowane przez Jarka Dziadosza.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 12, 2015 13:25

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń