Podróżując po świecie, kiedy trafiamy do wielkich, tętniących życiem miast, zawsze natrafiamy na charakterystyczne elementy zabudowy. Żeby nie szukać daleko podeprę się takimi klasykami, jak Krzywa Wieża w Pizie, Empire State Bulding w Nowym Jorku, czy hotel Burj Al Arab w Dubaju.
Ilu ludzi tyle gustów i w każdym coś innego będzie wywoływać zachwyt i podziw. O ile wspomniane wcześniej konstrukcje, są doskonale znane w skali globalnej, o tyle spotykamy też perełki architektoniczne, które wywołują równie szybkie bicie serca i wypieki na twarzy, a ich sława nie wykracza poza pewne kręgi.
Tak jest w przypadku Aquadom Aquarium – największego cylindrycznego akwarium stworzonego ludzką ręką. Konstrukcja, którą zaprojektowała amerykańska firma Reynolds Polymer Technology, znajduje się w lobby czterogwiazdkowego, berlińskiego Radisson Hotel i jest kolejną po Churaumi Aquarium, która budzi nasz niekłamany zachwyt.
Zbiornik, którego główna część jest wykonana z jednego elementu akrylowego szkła, ma wysokość 25m i średnicę blisko 12m, jego objętość wypełnia około 1mln litrów wody morskiej, co sprawia, że całość waży ponad 2000 ton! Grubość szklanych ścianek w zależności od miejsca wynosi 16-22cm. Na całość składają się cztery części umiejscowionych na solidnej podstawie wysokości 9m. Akwarium było składana z wykorzystaniem największego dźwigu w Europie!
We wnętrzu tego kolosa akwarystyki żyje ponad 2,5tys. zwierząt reprezentujących 100 gatunków. Na szczycie tej perełki architektury, umiejscowiono restaurację, do której goście mogą się dostać przy używając przeszklonej widny, której szyb biegnie przez środek akwarium! Auqadom zostało otwarte w marcu 2004r., a koszt jego budowy wyniósł prawie 13mln euro.
Aby utrzymać akwarium w należytym porządku, codziennie w godzinach 11.00 – 13.00, czterech nurków dba o jego czystość. Po tych zabiegach o godz. 14.00 dla mieszkańców Aquadom przychodzi pora karmienia.
Wśród mieszkańców tego wspaniałego obiektu znajdziemy m.in. rozdymkę, rogatnicę, odyńczyka, napoleona, makrelę królewską, srebrzycę i wiele innych tropikalnych gatunków.
Źródło: www.visitsealife.com
Foto: www.fishki.net