Osada z epoki kamienia na dnie Bałtyku?

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 27, 2014 12:14

Osada z epoki kamienia na dnie Bałtyku?

Na dnie Morza Bałtyckiego szwedzcy archeolodzy natrafili na artefakty pochodzące sprzed 11.000 lat! Pozostałości z epoki kamienia (najwcześniejsza i najdłuższa z 3 epok prehistorycznych) zostały już nawet okrzyknięte przez brukową prasę szwedzką Atlantydą, co tylko wskazuje na unikalność i wagę znaleziska, ale także na małe rozeznanie tematu przez tamtejszych dziennikarzy.

Grupa archeologów prowadziła nurkowania w rejonie piaszczystej Zatoki Hano, gdzie na głębokości ok. 16m dokonała tego niecodziennego odkrycia. Wiele wskazuje na to, że odnalezione artefakty to porzucone w wodzie pozostałości po jednym z koczowniczych plemion.

„To z czym tutaj mamy do czynienia, być może jest jednym najstarszych i jednym z pierwszych stałych siedlisk w rejonie Scanii (południe Szwecji) a być może i w całej Szwecji” – stwierdził kierownik projektu prof. Bjorn Nilsson z Uniwersytetu Sodertorn

Dzięki specyficznym warunkom panującym w wodach Bałtyku, odnalezione przedmioty zachowały się w bardzo dobrym stanie. Jak widać niskie zasolenie, niewielka ilość tlenu oraz pokrywające wszystko osady organiczne (gytja), mają zbawienny wpływ nie tylko na konserwację wraków, z których słynie Bałtyk.

Za najciekawsze znalezisko archeolodzy uznali harpun wykonany ze zwierzęcej kości. Jak podejrzewa prof. Nilsson, 11000 lat temu w tym miejscu znajdowało się siedlisko usytuowane na wodzie, rodzaj laguny lub czegoś podobnego. Świadczą o tym wg niego pozostałości elementów wykonanych z drewna i kości. Gdyby siedlisko było usytuowane tylko na lądzie, wszystko wytworzone było by z kamienia, bez wykorzystania elementów organicznych.

Wśród wydobytych przedmiotów poza wspomnianymi kawałkami obrobionego drewna i kości natrafiono na narzędzia wykonane z krzemienia, zwierzęcych rogów oraz odnaleziono kości tura, zwierzęcia będącego przodkiem bydła domowego, które wymarło w okolicach XVII w.

Archeolodzy będą kontynuować poszukiwania, w nadziei, że uda trafić im się na kolejne ciekawe znaleziska, zwłaszcza miejsca pochówku. Jak twierdzą sami archeolodzy, to co udało się do tej pory odnaleźć jest prawdziwą nowością i jest to jedno z najcenniejszych znalezisk w ich karierze.

Źródło: TheLocal.se

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 27, 2014 12:14

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń