Sri Lanka: odnaleziono największy wrak w regionie

Dodane przez Małgorzata Brykała Styczeń 24, 2014 18:27

Sri Lanka: odnaleziono największy wrak w regionie

Archeologom z Galle Maritime Archeology Unit (MAU) udało się odnaleźć wrak parowca. Jednostka okazała się być największym zlokalizowanym do tej pory wrakiem w wodach Sri Lanki. Znaleziska dokonano na wybrzeżu Batticaloa.

Z wstępnych ustaleń wynika, że archeologom udało się zlokalizować wrak jednostki Sir John Jackson, który zatonął 26 września 1908r. w okolicach ławicy Brennus i laguny Navaladi. Pracownicy MAU natrafili na znalezisko nakierowani przez jednego z miejscowych nurków.

Parowiec ważący 4231 ton został wybudowany w 1905r. przez stocznię NWestminister Shipping Co. Ltd in London. i zarejestrowany przez Westminister Shipping Co. Ltd w Londynie. Zgodnie z informacjami odnalezionymi w dokumentach, statek był w drodze powrotnej do stolicy Anglii, gdzie zmierzał z Wietnamu.

Feralnego 26 września wypełniony po brzegi ładunkiem ryżu oraz pszenicy Sir John Jackson, starając się wyminąć płyciznę, podpłynął zbyt blisko wybrzeża. Najprawdopodobniej wtedy rozbił się o rafę i zatonął. Z zachowanych dokumentów wynika, że całe zdarzenie nastąpiło w wyniku błędu kapitana, który nocą starał się nawigować polegając na światłach, rozstawionych przez rybaków wzdłuż brzegu.

Statek miał długość prawie 110m i szerokość ponad 14m. Dwie olbrzymie śruby były wprawiane w ruch przy pomocy 5 kotłów, dzięki czemu jednostka mogła osiągnąć prędkość 12 węzłów. W wyniku kolizji jedna ze śrub została oderwana i znaleziono ją w niewielkiej odległości od reszty wraku.

Archeolodzy z Galle Maritime Archeology Unit zlokalizowali do tej pory 17 wraków wzdłuż wschodniego wybrzeża Sri Lanki.

Źródło: mausrilanka.lk

Dodane przez Małgorzata Brykała Styczeń 24, 2014 18:27

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020