W minionym tygodniu wspaniałe znalezisko padło łupem archeologów w wodach Morza Czarnego! Podczas prac prowadzonych niedaleko miasta Mikołajów na Ukrainie, natrafiono na wrak starożytnego greckiego statku handlowego liczący sobie ponad 2500 lat!
Według dostępnych informacji, dzięki szczególnym warunkom panującym pod wodą, wrak zachowany jest w rewelacyjnym stanie i stanowi jedno z najwspanialszych znalezisk w północnej części Morza Czarnego. Stan zachowania znaleziska rozpoczął dyskusję o możliwym podniesieniu i wydobyciu wraku.
Autorami odkrycia są badacze z Polski i Ukrainy działający w ramach łączonej ekspedycji pomiędzy ukraińskim Instytutem Archeologii NAS i Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadząc prace w wodach Morza Czarnego w rejonie Mikołajowa, archeolodzy odnaleźli wrak będący jednym z najstarszych znalezisk tego rodzaju, dokonanym na tym obszarze. Uważa się, że statek może być jednostką handlową, która kursowała starożytnymi szlakami handlowymi do Olbii lub Chersonezu.
Olbia to starożytne greckie miasto położone nad południowym ujściem Bugu, które zostało założone w VII wieku przed naszą erą. Port w Olbii znany jest z centralnych węzłów handlowych Grecji nad Morzem Czarnym, zajmujących się handlem zbożami, rybami i niewolnikami. Osada została ostatecznie włączona do Dolnej Mezji w okresie rzymskim i opuszczona w IV wieku podczas wojen gotyckich.
Wiaczesław Gierasimow, szef Międzynarodowej Ekspedycji Archeologicznej w rejonie Morza Czarnego powiedział, że statek może zostać podniesiony. Warunki panujące w wodach Morza Czarnego, czyli m.in. niewielka ilość światła czy tlenu, pozwoliły jednostce zachować się we wspaniałym stanie. Wszystko zależy jednak od pewnych warunków, których spełnienie zostanie określone w trakcie dalszych badań.
[blockquote style=”2″]”Ten statek jest jednym z najstarszych znanych nam wraków w północnej części Morza Czarnego. Statek należał do starożytnych greckich marynarzy i datowany jest na V wiek p.n.e., czyli okres kolonizacji północnego rejony Morza Czarnego. Podniesienie będzie możliwe tylko po spełnieniu pewnych warunków. Wszystko co leżało ta długo pod wodą, musi być wydobyte i przechowywane w odpowiedni sposób, inaczej po prostu się rozpadnie”- powiedział Wiaczesław Gierasimow.[/blockquote]
Starożytna Grecja posiadała niezwykle rozwiniętą flotę handlową, prowadząc w epoce brązu wymianę towarów z cywilizacjami minojskimi i mykeńskimi. Grecy szybko zdominowali handel w regionie, rozszerzając zasięg poprzez Morze Śródziemne aż do Egiptu, Fenicji, Azji Mniejszej i Morza Czarnego.
Źródło: thehistorypit.com
[pro_ad_display_adzone id=”31298″]