Konferencja Baltictech 2017 zbliża się wielkimi krokami, a emocje z tym związane rosną. Co konkretnie będzie na nas czekać w progach Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, w weekend 25-26 listopada? To pytanie pojawia się wielokrotnie, dlatego nie tracąc czasu postanowiliśmy przygotować na nie odpowiedź. Mamy nadzieję, że nasz mini-cykl prezentujący zaproszonych prelegentów oraz temat omawianych przez nich zagadnień, pomoże wam lepiej i sprawniej zaplanować swój czas na konferencji!
Nurkowanie wrakowe – kopalnia wiedzy historycznej, ale także szereg niebezpieczeństw. Na obszarze Morza Bałtyckiego oraz Północnego od lat prowadzone są badania pozostałych po II wojnie światowej „skarbów”. W tym roku na Baltictech wysłuchamy relacji z poszukiwań różnego rodzaju wraków, zarówno na naszym ojczystym akwenie, jak i w bardzo odległych częściach świata.
Dr inż. Benedykt Hac, kierownik Zakładu Oceanografii Operacyjnej Instytutu Morskiego w Gdańsku to hydrograf z 35 letnim doświadczeniem w prowadzeniu pomiarów na morzu (specjalizacja wraki). Jest także byłym dowódcą okrętu badawczego ORP”Heweliusz”, ekspertem Helcom Submerged oraz członkiem prestiżowego „The Explorers Club”.
Jego ekspedycje zawsze oscylują wokół tematu wraków. Współorganizował takie przedsięwzięcia, jak m.in.: poszukiwania wraku ORP „Orzeł” na Morzu Północnym (wyprawy od 2008 roku aż po Santi), operację wydobycia 11 z 44 dział z drewnianego wraku leżącego na Ławicy Słupskiej oraz badania środowiskowe na niebezpiecznych wrakach Zatoki Gdańskiej.
W ramach projektu Chemsea i Daimon prowadził poszukiwania broni chemicznej, znajdującej się na dnie wód Morza Bałtyckiego oraz cieśnin Skagerrak i Kattegat. W ciągu ostatnich trzydziestu lat brał udział w licznych skutecznych poszukiwaniach wraków statków, okrętów i samolotów na polskich obszarach morskich.
Na Baltictech 2017 dr inż. Benedykt Hac opowie nam o zagrożeniach ze strony wraków i amunicji występujących na Morzu Bałtyckim.
Vic Verlinden to podwodny fotoreporter, techniczny nurek wrakowy, a także nurek jaskiniowy CCR. Jest jest współorganizatorem targów dla nurków technicznych: Tekdive – Europe.com.
Nurkowanie rozpoczął w roku 1975. Pracował jako przewodnik nurkowy na Morzu Czerwonym w latach osiemdziesiątych. Jest autorem czterech książek o nurkowaniu i ponad osiemdziesięciu raportów w czasopismach nurkowych w m.in. Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA i Rosji.
Na Baltictech 2017 opowie nam o ponad czterdziestu latach swojej aktywności jako nurka wrakowego. Jego kariera obfitowała w ciekawe znaleziska i fotoreportaże.
Wraki, o których opowie w trakcie swojej prezentacji, to: HMHS Brittanic, SS Burdigala, U455, U2511, Christiaan Huygens, SS Leopoldville, SSTubantia, HMS Victoria, Espana, Justicia, De Roompot. HMS Obrona, Focke wulf 58. Ma również na swoim koncie odkrycie wschodnio – indyjskiej fregaty „De Roompot”.
Wszystkie informacje znajdziecie również na oficjalnej stronie konferencji baltictech.com
[pro_ad_display_adzone id=”31298″]