Dobrze znana naszym czytelnikom fińska grupa nurków Badewanne, odnalazła i poprawnie zidentyfikowała wrak rosyjskiegookrętu z czasów I Wojny Światowej. Niszczyciel „Ispolnitelnyi” zatonął w 1914r. w zachodniej części Zatoki Fińskiej.
Jak informuje Finnish Daily Helsingin Sanomat, po odnalezieniu wraku, zaklasyfikowano go do typu „lejtnant burakow”, a następnie na podstawie lokalizacji oraz struktury wraku, przystąpiono do prób jego identyfikacji.
Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych cyfrowych technologii przetwarzania obrazu, udało się odsłonić i odczytać kolejne litery – w sumie 5 rosyjskich znaków, które następnie pozwoliły zidentyfikować wrak jako niszczyciel „Ispolnitelnyi” (Исполнительный). Okręty tej klasy wykorzystywane były podczas I Wojny Światowej do rejsów patrolowych oraz stawiania min.
W grudniu 1914r. rosyjski niszczyciel płynął wraz z 7 innymi jednostkami z Helsinek do Estonii, skąd po przegrupowaniu okręty miały ruszyć na teren północnego Bałtyku, kontrolowany przez niemiecką Keiserlichemarine.
Niestety w trakcie rejsu konwój trafił na silny sztorm w efekcie którego 12 grudnia 1914r. „Ispolnitelnyi” oraz „Letutsij” – również okręt klasy lejtnant burakow, zatonęły w wodach Zatoki Fińskiej. Łącznie na pokładzie obu okrętów zginęło ok. 130 marynarzy.
„Okręty tej klasy są długie i wąskie. Świetnie nadawały się do rozwijania dużych prędkości, jednak bardzo kiepsko radziły sobie z dużymi falami” – podsumował przyczyny zatonięcia Jouni Polko, członek fińskiej grupy nurkowej Badewanne.
„Ispolnitelnyi” został zbudowany w 1905r. na zamówienie Marynarki Wojennej Imperium Rosyjskiego, we francuskiej stoczni Forges et Chantiers shipyard.
Specyfikacja klasy lejtnant burakow:
- wymiary: 56.1 m x 6.1 m x 3.5 m
- prędkość maksymalna: 26 węzłów
- zasięg operacyjny: 1860 Mm przy prędkości 10 węzłów
- 2 działa 75 mm
- 2 torpedy 457
- 6 karabinów Maxim 7.62 mm
- 10 min
Grupa nurkowa Badewanne, to organizacja działająca non-profit i zrzeszająca nurków wolontariuszy, zajmujących się od dwudziestu lat dokumentowaniem wraków w rejonie Zatoki Fińskiej (zwanej w czasie II Wojny Światowej Badewanne). Grupa zrzesza indywidualności wyspecjalizowane w różnych dziedzinach takich jak: filmowanie, fotografowanie, szkicowanie i rysowanie oraz modelowanie 3D obiektów znajdujących się pod wodą. Dodatkowo w grupie znajdują się również specjaliści w dziedzinie inżynierii czy biologii morskiej oraz nauko o środowisku.
Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie badewanne.fi oraz pod adresem e-mail: info@badewanne.fi. Osobom zainteresowanym tematyką wrakową i poczynaniami grupy, polecamy subskrybcję ich oficjalnego konta na facebooku.
Źródło: badewanne.fi – wszystkie materiały wykorzystano za zgodą i pozwoleniem autorów. Wszystkie prawa do wykorzystywania i dalszego rozpowszechniania bez zezwolenia zastrzeżone.