Wrak z Antykithiry – nowe odkrycia

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 17, 2013 21:04

Wrak z Antykithiry – nowe odkrycia

Dzięki pracy archeologów morskich udało się ustalić nowe fakty, dotyczące niezwykłego znaleziska, jakim jest wrak w pobliżu greckiej wyspy Antykhitira. Odkryta na początku XX w. starożytna jesdnostka, przewoziła wiele cennych eksponatów, jednak najbardziej znana jest dzięki niezwykłemu, astronomicznemu mechanizmowi, który w żaden sposób nie padował do reszty odkrycia.

Rzymska jednostka datowana na 67r. p.n.e. przewoziła najprawdopodobniej zrabowane skarby z Grecji do kraju Cezara. Według najnowszych ustaleń, rozmiary okrętu, są dwa razy większe niż do tej pory sądzono. Jak twierdzi Brendan Foley z Instytutu Oceanografii w Massachusetts – „byliśmy zupełni zaskoczeni naszym odkryciem, okazuje się, że jak na swoje czasy, okręt był po prostu olbrzymi i mierzył ok. 50m!”.

Wrak rozsławiło jedno ze znalezisk jakich dokonano w jego pobliżu. Chodzi oczywiście o mechanizm z Antykithiry – będący najbardziej skomplikowanym urządzeniem jakie przetrwało do dziś z czasów starożytnych. Komputer astronomiczny, jak często się o nim mówi, był zaawansowany do tego stopnia, że kolejne podobne pojawiły się dopiero w okolicach XVII w! Właściciel mechanizmu, mógł dzięki niemu posługiwać się kalendarzem lunarnym, czy przewidywać ruch planet.

Badania wraku i jego okolicy, potrwają kolejne dwa lata, a przewodzic im będzie Aggeliki Simossi z Ephorate of Underwater Antiquities.

Zaciekawił was mechanizm z Antykhitiry? Zobaczcie co ciekawego napisaliśmy o nim w czerwcu 2011r!

Źródło: xray-mag.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 17, 2013 21:04

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2019

Sortowanie
11Sty - 14Sty 1110:00Sty 14Paris Diving Show (Salon de la Plongée)
19Sty - 27Sty 1910:00Sty 27Targi Boot - 50 edycja