Crimea Project- podwodna ekspedycja

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 14, 2010 11:06

Crimea Project- podwodna ekspedycja

crimea

Pod takim kryptonimem realizowane są prace archeologiczne w wodach przybrzeżnych na południu Krymu, w ramach większego, obejmującego również badania na lądzie, polsko-ukraińskiego przedsięwzięcia – Crimea Project.

Całość prac odbywa się pod kierownictwem Magdaleny Nowakowskiej z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz reprezentującego stronę ukraińską – Wieczesława Gierasmova z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

Już w czasach starożytnych w tej części morza czarnego przebiegało wiele szlaków żeglugowych i już wtedy, wody te były mało łaskawe dla odwiedzających je okrętów. Oprócz utrudnień czysto naturalnych, w rejonie tym kwitło piractwo i rabunki, a żywot swój okręty kończyły również na skutek działań wojennych.

W ramach prac prowadzonych od 2007r. nurkowie eksplorują wody przybrzeżne w poszukiwaniu wraków, kotwicowisk i innych miejsc interesujących z archeologicznego punktu widzenia. We wstępnej fazie uczestnicy projektu weryfikują informacje uzyskane od rybaków i przypadkowych nurków, prowadząc badania z użyciem skanera bocznego i echosondy. W wypadku pomyślnych wyników, przeprowadzają nurkowanie w celu uzyskania dalszych wyników, natomiast te utrwalane są fotograficznie oraz rysunkowo.

W ciągu ostatnich trzech lat, podczas poszukiwań, odkryto między innymi kotwicowiska z czasów bizantyjskich, a po przeprowadzeniu dokładniejszych oględzin natrafiono na rozległe skupiska amfor, jaki i inne przedmioty stanowiące przypuszczalnie ładunek statków. Część z odnalezionych artefaktów wydobyto na powierzchnię i zabezpieczono. Udało się też zlokalizować miejsca katastrof morskich, oraz natrafiono na lokalizację wraków z czasów nowożytnych.

W projekt zaangażowani są studenci z IAUW oraz uczestnicy Kursu Specjalistycznego Archeologii Podwodnej realizowanego w ramach jednego z projektów IAUW.

Źródło i Foto: crimeaproject.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 14, 2010 11:06

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019