Archeologia głową w dół czyli Ostrów Lednicki 2012

Dodane przez Mateusz Popek Lipiec 17, 2012 19:13

Archeologia głową w dół czyli Ostrów Lednicki 2012

Badania na tym stanowisku prowadzone są od 1982 roku. Od tego czasu miejsce to nie było tylko stanowiskiem archeologicznym ale także kuźnią polskich archeologów podwodnych. Ostrów Lednicki czyli wyspa położona pomiędzy Gnieznem, a Poznaniem była siedzibą Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Na samej wyspie znaleziono palatium, kościół oraz założenie grodowe. Do wyspy prowadziły dwa mosty: krótszy prowadzący do Gniezna i dłuższy prowadzący do Poznania. W 1038 roku książę Brzetysław Czeski najeżdżając państwo Piastów dotarł aż pod Ostrów Lednicki. W tym roku rozegrała się bitwa w trakcie, której zostały zniszczone oba mosty. To tajemnice tych mostów oraz bitwy na jeziorze zgłębiają teraz archeolodzy podwodni z Zakładu Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu.

Od 1982 roku przebadano most gnieźnieński od strony wyspy oraz lądu i most poznański od strony wyspy. Znaleziono aż 7 dłubanek. Znaleziono ogromną liczbę militariów, setki toporów, dziesiątki grotów włóczni, kilka mieczy, kolczugę hełm i niezliczone ilości przedmiotów codziennego użytku.

archeostrenc

Obecnie ekspedycja archeologiczna skupia się na badaniu pozostałości po moście poznańskim od strony lądu. W badaniach uczestniczą nie tylko archeolodzy podwodni z Zakładu Archeologii Podwodnej IA UMK ale także studenci. W ramach zajęć uczą się eksploracji działek badawczych, a następnie dokumentacji reliktów mostu, na które składają się pale i belki.

Nurkujemy i pracujemy głową w dół aby nie popsuć sobie widoczności podczas pracy. Na stanowisku poruszamy się używając głównie rąk, ponieważ każde machnięcie płetwą zmniejsza widoczność praktycznie do zera- mówi Krzysztof Radka kierownik ekspedycji.

Ekspedycja potrwa do końca lipca. Czekamy więc na wieści o odkryciach i wyniki badań.

Więcej informacji i zdjęć można znaleźć na:

facebook.com/archeologia.podwodna oraz archeologia.umk.pl

Dodane przez Mateusz Popek Lipiec 17, 2012 19:13

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama