Nurkowanie – Jak zacząć nurkować? – pierwsze kroki

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 31, 2011 13:31

Nurkowanie – Jak zacząć nurkować? – pierwsze kroki

szkolenie nurkowe

Nurkowanie to niesamowita przygoda. O tym, że tak jest, widzą nie tylko ci, którzy aktywnie z większą lub mniejszą częstotliwością zanurzają się w wodnej toni, ale również ci, dla których jest to sport znany z kanałów przyrodniczych Discovery czy National Geographic.

Sama myśl o możliwości swobodnego oddychania i bezproblemowego poruszania się pod wodą, zwiedzania zakamarków jezior, mórz i wszelkich innych akwenów, wielu przyprawia o wypieki na twarzy. Myślę, że nie będzie to przekłamaniem, jeżeli pokuszę się o stwierdzenie, że dla 99% ludzi (tych którzy oczywiście nie mieli okazji nurkować) zejście pod wodę i nurkowanie w pełnym wyposażeniu, postrzegane jest jako doświadczenie niesamowite, odległe i fantastyczne niczym proza Stanisława Lema.

zaawansowany_nurek_technicznyKażdy chciałby spróbować spełnić swoje marzenie, ale nie każdy wie, jak wykonać te pierwsze, a zarazem najtrudniejsze kroki. Wiele osób postrzega też nurkowanie, jako coś bardzo kosztownego i dostępnego tylko dla nielicznych, inni jeszcze zwyczajnie się boją. Niezależnie od tego co nas powstrzymywało przed podjęciem odpowiednich działań, które doprowadziły by nas do szczęśliwego finału w wodzie, w poniższym tekście, postaramy się rozwiać wszystkie te wątpliwości.

Jeżeli jesteśmy już zdecydowani, że nadeszła najwyższa pora aby powrócić do miejsca w którym zaczęło się całe życie na naszej planecie, powinniśmy wykonać następujące kroki:

Po pierwsze, zainteresujmy się jak wygląda sytuacja na rynku nurkowym w naszym mieście. W całej Polsce funkcjonuje niezliczona masa centrów nurkowych, klubów ,a także instruktorów, którzy mogą się zając wyszkoleniem nas. Oczywiście im większe miasto, tym więcej możliwości wyboru, a czym powinniśmy się kierować, aby dokonać tego właściwego?

Nasze poszukiwania powinniśmy zacząć od Internetu. Każda poważna firma ma swoją witrynę w sieci. Możemy tam znaleźć wiele przydatnych informacji, takich jak koszt kursu, ile trwa szkolenie i gdzie się odbywa, co mamy zapewnione w cenie kursu, a co powinniśmy dokupić niezależenie. Oprócz tych informacji, wiele szkół nurkowych posiada swoje kalendarze, w których mają naniesione terminy poszczególnych szkoleń. Zbiorczą, stale powiększającą się ofertę centrów nurkowych, możecie przejrzeć w naszym kalendarzu.


Jeżeli mamy już wytypowane potencjalne miejsca, w których chcielibyśmy zacząć nasz kurs, powinniśmy teraz sprawdzić opinię o szkole i jej instruktorach. Często znajdziemy informację tego typu jeżeli rozejrzymy się po lokalnych portalach. Jeżeli mamy możliwość, warto popytać znajomych, którzy nurkują, a nawet znajomych naszych znajomych itd. Zapewniam was, że może się okazać, że w waszym otoczeniu nurkuje całkiem spora liczba osób. Mając już jakiś obraz w głowie, powinniśmy nawiązać pierwszy kontakt.

podstawowe szkolenie nurkoweNajlepiej jest zadzwonić w wybrane miejsca i poprosić o przybliżenie oferty szkoleniowej. To jakie wrażenie wywrze na nas nasz rozmówca, da nam już pewien obraz całości. Szkoły, które w naszej opinii wypadły najlepiej powinniśmy odwiedzić osobiście i najprawdopodobniej ta wizyta zadecyduje o naszym wyborze.

Może zdarzyć się też tak, że będąc na wakacjach w ciepłych krajach, trafi nam się okazja zrobienia kursu lub nurkowania próbnego tzw. intro, polegającego na zejściu z instruktorem „za rączkę” i przepłynięciu się po okolicy. Kurs za granicą odradzałbym, wszystkim tym, którzy chcą później nurkować w Polsce. Różnica w panujących warunkach jest tak kolosalna, że wielu nurków sobie nie radzi z tym przeskokiem, a zdarza się, że instruktorzy, którzy całą swoją karierę spędzili za granicą, odwiedzając polskie miejsca nurkowe mają spore problemy. Z kolei nurek dobrze wyszkolony w warunkach trudniejszych, takich jakie mamy w kraju, poradzi sobie świetnie, gdziekolwiek się nie znajdzie. Jeżeli natomiast chodzi o intro, to jak najbardziej zachęcam do skorzystania z takiej możliwości. Nie jest to drogie, a będzie na pewno miłym wspomnieniem i silnym bodźcem do dalszego podążania tą drogą.

Podsumowując, jeżeli zrobiliśmy rozeznanie na rynku, przestudiowaliśmy oferty jakie są dostępne i zdecydowaliśmy, która najbardziej nam odpowiada, to nie pozostaje nam nic innego jak zapisać się na kurs i jednocześnie wkroczyć na szlak nowej, życiowej przygody!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 31, 2011 13:31
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

16 − 12 =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 3
DAN polisa 1
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1