Indonezja: odnaleziono wrak niemieckiego U-boota

Dodane przez Małgorzata Brykała Listopad 22, 2013 00:28

Indonezja: odnaleziono wrak niemieckiego U-boota

Na Morzu Jawajskim u wybrzeży Indonezji nurkowie odkryli zardzewiałe szczątki łodzi podwodnej z czasów II Wojny Światowej. Na trop wraku natrafili dzięki informacjom, które przekazali im miejscowy rybacy.

Jednostką natychmiast zainteresowali się archeolodzy. Eksperci twierdzą, że to bezprecedensowe odkrycie i pierwsze tego rodzaju znalezisko nieopodal wyspy Karinmujawa.

Grupie nurków udało się wpłynąć do środka wraku. W trakcie eksploracji wnętrza odnaleziono ludzkie szczątki, a także różne przedmioty np.: lornetki, baterie, talerze zdobione charakterystycznymi emblematami ze swastyką oraz różnego rodzaju nazistowskie symbole.

Według zachowanych archiwów niemieckich, w rejonie Indonezji stracono dwa niemieckie okręty podwodne. W wyniku przeprowadzonych badań eksperci nie są w stanie potwierdzić, czy odnaleziony wrak to U-168, który w 1944 roku został storpedowany przez holenderski okręt podwodny Zwaardvisch, czy U-183, zniszczony rok później przez amerykański niszczyciel USS Besugo.

Niemniej jednak specjaliści twierdzą, że takie odkrycie pozwoli przybliżyć i zapewnić lepszy wgląd w całokształt działań militarnych prowadzonych na obszarach południowo-wschodniego Pacyfiku.

Źródło: spiegel.de

Dodane przez Małgorzata Brykała Listopad 22, 2013 00:28

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama