Wszystkich nurków łączy jedna rzecz – umiłowanie piękna jakie odnaleźli pod wodą. Nie jest istotne czy zauroczyły nas kolorowe rafy, wraki rozsiane po morskim dnie, bujny i zróżnicowany litoral w jeziorach, surowe i majestatyczne jaskinie czy wszystko po trochu. Pod wodą odnajdujemy coś co nas zachwyca i przyciąga z powrotem niczym magnes. Dlatego właśnie decydujemy się na kolejne zanurzenia i z utęsknieniem wyczekujemy wypraw w kolejne ciekawe miejsca.
Z biegiem czasu rozwijamy swoje umiejętności nurkowe, kompletujemy i wymieniamy sprzęt, aby czuć się bardziej komfortowo, bardziej bezpiecznie, tak by móc prowadzić coraz bardziej wymagające nurkowania. Wielu z nas sięga również po aparat fotograficzny dochodząc do etapu, kiedy właśnie to niezidentyfikowane w pełni „coś” z głębin, chcą wydobyć na powierzchnię. Jedni dokumentują swoje podróże, drudzy polują na konkretne ujęcia, a jeszcze inni prowadzą tzw. bezkrwawe łowy na okolicznej faunie.
Niestety w większości efekty nie są zadowalające. Głównymi przyczynami jest brak umiejętności i wiedzy na temat fotografii podwodnej, technik jej wykonywania oraz późniejszej obróbki cyfrowej. Wielu z nas patrząc na swoje zdjęcia nawet nie zdaje sobie sprawy o ile lepiej by wyglądały, gdybyśmy mieli podstawową wiedzę i umiejętności w operowaniu programami graficznymi. Tego wszystkiego możemy próbować nauczyć się sami, lub też możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów…
Taką okazją są zawsze warsztaty prowadzone przez doświadczonych zawodowców. Osobiście dwa razy zdarzyło mi się brać udział w podobnych kursach i wiem, na ile istotnych rzeczy w ogóle nie zwracałem uwagi, o ilu nigdy nie słyszałem i w ilu wypadkach myślałem: tak się nie da, to niemożliwe, mam za słaby sprzęt etc. Otóż da się, możliwe jest prawie wszystko, a kiepskie zdjęcia to najczęściej wcale nie wina aparatu/obiektywu/światła tylko naszych braków.
Właśnie dlatego wszystkim, którzy chcieli by nauczyć się robienia zdjęć pod wodą oraz późniejszego ich obrabiania na komputerze, polecam warsztaty organizowane przez Irenę Stangierską w Egipcie. Wraz ze swoim fotograficznym mentorem Piotrem Stósem nauczą was jak tworzyć wspaniałe, pełne barw i detali fotografie, stanowiące unikalne pamiątki z kolejnych wypraw.
Wypytując Irenę o to co skłoniło ją do zorganizowania wyprawy połączonej z warsztatami dowiedziałem się następujących rzeczy:
„To pierwsze warsztaty jakie organizuję. Podobne myśli pojawiały się od czasu do czasu w mojej głowie, ale jak wszystko musiały dojrzeć, aby można było podjąć się ich realizacji. Zdecydowałam się na podjęcie tego wyzwania z kilku powodów. Po pierwsze brak w Polsce dobrych warsztatów z obróbką komputerową zdjęć. Chciałabym też nawiązać większy kontakt ze środowiskiem nurków zajmujących się fotografią. Natomiast wspólna wymiana doświadczeń, to zawsze istotny aspekt dalszego rozwoju. Wierzę, że moja wiedza i doświadczenie mogą pomóc innym, ale zdaję sobie również sprawę, że sama mogę się podczas takich zajęć wiele nauczyć. Zanosi się więc na kolejną ciekawą przygodę!”
Wprawdzie lista na warsztaty jest już niemal zamknięta, ale wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktowania się z Ireną na jej adres mailowy: irena.stangierska@gmail.com. Obiecała nam, że zachowa kilka wolnych miejsc specjalnie dla naszych czytelników! Jestem też pewny, że jest to dopiero pierwsza z wielu odsłon podobnych szkoleń, dlatego jeżeli nie możecie wybrać się tym razem, na pewno uzyskacie informacje o ewentualnej następnej edycji!
Plan warsztatów fotograficznych:
Dzień 1 – przylot, spotkanie organizacyjne
Dzień 2 – przygotowanie i konfiguracja sprzętu fotograficznego
– nurkowanie 1 i 2, wykład: „Wybór tematu, kompozycja i selekcja” oraz „Model w fotografii podwodnej”
– zadania na następny dzień nurkowy
Dzień 3 – nurkowanie 1,2,3
– wykład: „Kolor i ekspozycja w fotografii podwodnej”,
– przygotowanie do nurkowania nocnego, nurkowanie nocne, selekcja i analiza
– wykonanych zdjęć, zadania na następny dzień nurkowy
Dzień 4 – nurkowania fotograficzne 1,2,3,(4)
– wykład: „Obróbka zdjęć podwodnych w programie graficznym cz.1″
– selekcja i obróbka wybranych zdjęć, zadania na następny dzień nurkowy
Dzień 5 – nurkowania warsztatowe 1,2,3,(4)
– wykład: „Obróbka zdjęć podwodnych w programie graficznym cz.2″, samodzielna
– selekcja i obróbka wybranych zdjęć, zadania na następny dzień nurkowy.
Dzień 6 – nurkowania fotograficzne 1,2,
– końcowa selekcja i prezentacja materiału uzyskanego podczas warsztatów
Warsztaty prowadzą: Irena Stangierska i Piotr Stós
Wymagania sprzętowe: aparat fotograficzny z obudową podwodną + zewnętrzna lampa błyskowa.