Polski oddział organizacji Ghost Diving przeprowadził akcje sprzątania na popularnych bałtyckich nurkowiskach.
Członkowie Ghost Diving Poland nie marnują czasu i działają, nawet jeżeli pogoda nie dopisuje. Tym razem zajęli się posprzątaniem terenu torpedowni, a także wraków holownika Strażak i Pogłębiarki.
Oczyściliśmy znane i lubiane miejsce nurkowe w Gdyni – Torpedownię, z większości zalegających tam pułapek dennych tzw. żaków. Wydobyte sieci wyślemy do oczyszczenia i ponownego przetworzenia dzięki pomocy Healthy Seas! – poinformowali na swoim oficjalnym kanale przedstawiciele Ghost Diving Poland.
Torpedowaffenplatz Hexengrund
Torpedownia na Babich Dołach to jeden z trzech tego typu kompleksów wzniesionych przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Zbudowane w okresie II wojny światowej pełniły funkcję wojskowych ośrodków badawczych i zakładów produkcyjnych torped. Dziś zrujnowany budynek jest jednym z popularnych trójmiejskich nurkowisk.
W pobliżu nie brak wszelkiej maści zakamarków, co sprzyja oczywiście zasiedlaniu tego miejsca przez przedstawicieli lokalnej fauny. Zwłaszcza wiosną miłośnicy wszelkich form podwodnego życia mogą napotkać tu ciekawe okazy ryb. Głębokość waha się zależnie od miejsca od 6 do 10 metrów. Dla najbardziej ciekawskich stary budynek torpedowni oferuje możliwość nurkowania w półzamkniętych przestrzeniach. Rumowisko zawalonych stropów, filarów i stalowych elementów stworzyło mroczny i tajemniczy labirynt podwodnych tuneli. Jest to miejsce z pewnością warte odwiedzenia i to nie raz!
Sprzątanie wraków
Poza Torpedownią na Babich Dołach ekipa Ghost Diving Poland zajęła się również wrakami Pogłębiarki i holownika Strażak.
W ostatni weekend nasi nurkowie mieli pełne ręce roboty! Najpierw wydobyliśmy większość sieci zalegających na wraku holownika Strażak. Następnie podjęliśmy próbę wydobycia sieci z wraku Pogłębiarki w okolicach Helu. To nurkowanie pozwoliło nam również na zebranie brakującej dokumentacji. Na ten wrak wrócimy z nowym planem działania.
Nurkowanie w Bałtyku, a zwłaszcza na malowniczych wrakach, to niewątpliwie wielka przyjemność. Niestety takie nurkowania niosą ze sobą również pewne niebezpieczeństwa. Jednym z najpoważniejszych są na pewno pozrywane i zalegające rybackie sieci, które często oplatają wraki. Sieci widmo stanowią duże zagrożenie dla ludzi i zwierząt i m.in. z nimi walczą nurkowie Ghsot Diving Poland.
Nasz kopiec wydobytych sieci rośnie w oczach! Dzięki wsparciu Healthy Seas wyłowione przez nas sieci trafiają do partnerów strategicznych, którzy zajmują się oczyszczaniem, regeneracją i przetwarzaniem sieci widm na nowe, ekologiczne produkty codziennego użytku.
Jeżeli zainteresowały Was działania Ghost Diving Poland, to polecamy Waszej uwadze artykuł, który znajduje się poniżej.
Fot. Mariusz Czajka, Isadora Abuter Grebe
Sieci widmo to bez wątpienia poważny problem, który dotyka morza i oceany na całym świecie. Organizacja Ghost Diving stara się mu zaradzić, a o poczynaniach jej polskiego oddziału możecie przeczytać w 22 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.