Konferencje i Targi

BalticTech 2010 relacja z konferencji -dzień 2

joomplu:687

Po zakończeniu ostatniej prezentacji na tegorocznym BalticTech odbyło się losowanie nagród którego nie udało się przeprowadzić dzień wcześniej. Samo losowanie świetnie prowadzone przez organizatorów dostarczyło publiczności wiele zabawy i było wielokrotnie przerywane salwami śmiechu.

           

Zapraszam do obejrzenia całej galerii z konferencji : galeria Baltictech 2010

-- Reklama --
Suchy Skafander Seal

Podsumowując konferencję na pewno okazała się ona bardzo dużym sukcesem. Odwiedziło ją prawie pół tysiąca osób. Wystawiało się blisko 40 firm związanych z nurkowaniem. Uczestnicy w ciągu dwóch dni mogli wziąć udział w 13 wykładach oraz 11 warsztatach prowadzonych przez prelegentów z całego świata. Organizatorom gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję za rok.

joomplu:697Godzina 15:00 – Christian Ekstrom prezentował jak wygląda nurkowanie na Alandach. Po krótkim przybliżeniu historii tego rejonu Christian zaprezentował nam mapę wraków która obejmuje blisko 600 pozycji… Jak mówił zazwyczaj nurkują tylko na kilkudziesięciu pozycjach a blisko 180 czeka na sprawdzenie. Jedną z takich pozycji był odkryty niedawno wrak z butelkami szampana.

Christian zapewnił nas, że teraz zaczną sukcesywnie badać kolejne pozycje więc być może już w niedługiej przyszłości doczekamy się kolejnej sensacji w stylu odkrycia najstarszych butelek szampana.


Godzina 14:00 – Phill Short opowiadał w jaki sposób zaczęła się jego przygoda z nurkowaniem jaskiniowym i o nurkowaniu jaskiniowym ogólnie. Z wykształcenia jest speleologiem. Gdy eksplorowanie jaskiń na powierzchni przestało mu wystarczać nauczył się nurkować by joomplu:696móc badać także ich podwodne części. Dalej mogliśmy usłyszeć o nurkowaniach w różnych jaskiniach oraz o problemach jakie są z tym związane. Aby dotrzeć do jednej z jaskiń przez 4 dni trzeba było przenosić przez rzeki ponton a potem okazało się, że jaskinia jest tak płytka, że nie da się w niej nurkować.

Podczas opowiadania możemy usłyszeć między innymi o nurkowaniach w jaskiniach Florydy , Anglii, Skandynawii oraz  Majorki. Ogromne zainteresowanie wzbudzają opowieści Philla  z poszczególnych nurkowań jaskiniowych. Podczas jednego z nich został zasypany w jaskini a z kolei innym razem aby odkryć dalszą część jaskini musiał wysadzić blokujący przejście głaz co też uczynił po uprzednim skończeniu kursu obsługi materiałów wybuchowych. Podsumowując Phill stwierdził, że nurkuje po to by odkrywać miejsca w których nikt jeszcze nie był.

Prezentacja Pawła Poręby na temat poprawnego trymu oraz ćwiczeń jakie mogą służyć jego poprawie odbywała się w  sali warsztatowej, jak zwykle ściśle wypełnionej.

Rozpoczynamy od zapoznania się z poprawną pozycja nurka pod wodą. Jak wiadomo jest to oczywiście pozycja pozioma z nogami ugiętymi w kolanach i głową zadartą do góry. Prawidłowa pozycja ułatwia nam poruszanie się szczególnie w czasie płynięcia w prądzie lub w bardzo zimnej wodzie która charakteryzuje się prawie dwa razy większą lepkością niż woda ciepła. Podstawowym elementem który wpływa na naszą pozycję pod wodą jest trym. Aby zachować poprawną pozycję środek ciężkości i środek wyporu powinny znajdować się możliwie blisko siebie.

Pierwszym ćwiczeniem jakie musimy bardzo dobrze opanować to umiejętność zawiśnięcia w bez ruch pod wodą na jednej głębokości. Aby ćwiczenie było bardziej efektywne można w trakcie jego wykonywania zdjąć płetwy dzięki czemu unikniemy podświadomego korygowania nimi naszej pozycji. Określając pod wodą czy nasz trym jest poprawny na moment przestajemy się ruszać i czekamy by zobaczyć w którą stronę obróci nas woda. Trzeba pamiętać by ćwiczenie rozpoczynać z pozycji poziomej. Wskazana jest również asysta osoby która będzie w stanie powiedzieć czy rzeczywiście w takiej pozycji się znajdujemy.

Kolejnym ćwiczeniem jest prostowanie nóg w kolanach pod wodą. Przy prawidłowym wykonaniu tego ćwiczenia powinniśmy zostać ustawieni pionowo nogami w dół. Podczas jego wykonywania musimy pamiętać by głowa była cały czas zadarta do góry. W drugiej części ćwiczenia pochylamy głowę i podciągamy nogi pod butle w efekcie czego powinniśmy obrócić się do góry nogami. Gdy już wiemy czy nasz trym jest poprawny możemy przystąpić do jego poprawy. Najprostszym sposobem jest przemieszczenie balastu.

Kolejne elementy umożliwiające nam zmianę trymu to regulacja położenia butli oraz regulacja długości szelek. Bardzo ważną rzeczą jest szczelne dopasowanie suchego skafandra. Koniecznie należy unikać zbyt obszernych butów oraz zbyt obszernych nogawek. Radykalnym rozwiązanie tego problemu jest używanie skafandrów ze skarpetami oraz rockboot-ami. Dalej Paweł Poręba opowiada o sposobach trymowania i rozmieszczania balastu dla nurka w piance i z pojedynczą butlą oraz dla nurka w suchym skafandrze w konfiguracji z twinem.


Godzina 13:00 – Tom Mount opowiadał o historii rozwoju nurkowania technicznego. Na początku lat sześćdziesiątych nie było to bezpieczne zajęcie. Gdy do użycia weszły manometry pierwsze czasopisma nurkowe informowały o ryzyku ich wybuchu …Były to czasy gdy wypadki nurkowe stawały się coaraz bardziej powszechne. Po jednym z nich w którym zginęły 4 osoby Tom Mount wraz ze znajomymi zamontowali w jaskini zabezpieczenie które miało zapobiec kolejnym wypadkom. Nurkowania w tamtych czasach realizowane były na powietrzu bez wykorzystania specjalnego wykorzystania teorii dekompresji. Jak sam stwierdził Tom mieli wówczas dużo szczęścia, że niezginęli po jednym z nurkowań.

W latach 70 Tom Mount który jest w tym czasie oficerem marynarki wprowadza program nurkowań na mieszankach z helem. W latach 80 rozwój nurkowania technicznego nabiera tempa. Publikacje na temat nurkowań trimixowych stają się coraz bardziej powszechne. Do nurkowań zostaje wprowadzony nitrox. Shack Ecley zaczyna używać trimixu w głębokich nurkowaniach jaskiniowych.

Równolegle biegnie także rozwój CCR-ów. W latach 90 IANTD wprowadza programy szkoleniowe z nurkowania na mieszankach trimixowych oraz na CCR-ach. Obecnie IANTD posiada już program szkoleniowy w nurkowaniach do 120m.

Słuchając opowiadania Toma Mounta bardzo szybko uświadamia się sobie jak niesamowitą jest on postacią oraz jak wiele zrobił w życiu dla rozwoju nurkowania. Doskonale podsumowuje go jedno ze zdań które powiedział: Wolałbym umrzeć robiąc coś fajnego niż w domu starców”.

Obecnie Tom Mount bardzo promuje nurkowanie na rebretherach. Uważa, że w czasach gdy cały rozwój obiegów otwartych polega na zwiększaniu objętości butli z gazem nie wypada mu się po prostu cofać w nurkowym rozwoju. Dodatkową zaletą CCR-ów jaką podkreślił jest cena użytkowania. Zdecydowanym minusem pozostaje cena urządzenia. Co ciekawe w odpowiedzi na pytanie na jakim rebretherze nurkuje Tom odpowiedział, że posiada kilka egzemplarzy a następnie wymienił prawie wszystkie modele istniejące na rynku….


Godzina 12:00 – Jarrod Jablonski rozpoczął od podziękowania za tradycyjną polską gościnność jakiej doświadczył poprzedniego dnia wieczorem ;). Ponieważ jest on specjalistą od nurkowania jaskiniowego ale ma także bardzo duże doświadczenie w nurkowaniu na wrakach organizatorzy namówili go na porównanie metodologii treningowych w nurkowaniu jaskiniowym i wrakowym. Początkowo zapoznajemy się pojęciami groty i jaskini (ang. cavern i cave). Grota to generalnie zbiornik który jest jeszcze oświetlony światłem dziennym. Jaskinia to wszystko co jest dalej. Nurkowania wrakowe możemy podzielić na takie gdzie nie ma penetracji wnętrza wraku, penetracja jest ograniczona oraz gdy penetracja jest pełna. Charakterystyką jaskini jest to, że da się z dużym joomplu:672prawdopodobieństwem określić jaka będzie temperatura wody podczas całego nurkowania. Także prąd w jaskiniach jest zazwyczaj stały. Dodatkowym plusem są nie zmieniające się warunki pogodowe dzięki czemu można bez ryzyka robić nawet bardzo długie dwudziestokilku godzinne nurkowania. Wraki są dużo bardziej nieprzewidywalne. Są one narażone na bardzo duże zmiany środowiska np. załamanie pogody. Nurkowanie rekreacyjne wybacza dużo i nie jest specjalnie niebezpieczne czy też skomplikowane. Natomiast nurkowanie techniczne, wrakowe czy też jaskiniowe są już dużo bardziej wymagające. Ponieważ wszystkie te rodzaje nurkowania są bardzo wymagające wiele umiejętności które powinni posiadać nurkowie jest identycznych. Przykładowo każdy z nurków zajmujących się zaawansowanymi rodzajami nurkowania powinien legitymować się doskonałą kontrolą pływalności. Kolejną z umiejętności jest poprawne poruszanie się pod wodą oraz trym.Największą różnicą jaką wskazał Jarrod pomiędzy wrakami a jaskiniami jest nieprzewidywalność środowiska wrakowego. Szkolenie wrakowe powinno różnić się w zależności od rejonu świata w jakim jest prowadzone. Same szkolenia wrakowe i jaskiniowe powinny być bardzo podobne. Nurkowie nurkujący na wrakach na pewno odniosą korzyści  ze szkoleń jaskiniowych.

Godzina 11:00 – Właśnie zakończył się wykład Nicka Toussaint który opowiadał o spadku zawartości tlenu w rebretherach półotwartych. Podstawowym powodem spadku zawartości tlenu w rebretherze jest jego zużycie przez oddychającego nurka. Dalej dowiadujemy się, że maksymalne zużycie tlenu jest zależne od wagi nurka a następnie Nick opowiada o zagrożeniach związanych ze spadkiem zawartości tlenu. Są to między innymi hypoksja oraz DCS. Kolejne slajdy to między innymi porównanie CCR i SCR oraz teoria spadku O2 w pSCR. Prezentacja mija bardzo szybko ale za to po jej zakończeniu prelegent odpowiada jeszcze na wiele pytań ze strony publiczności.


 

Godzina 10:00 – rozpoczyna się wykład na temat spadku zawartości tlenu w rebreatherach półotwartych. Frekwencja na razie dużo mniejsza niż wczoraj. Widać wczorajsza impreza była dla uczestników bardzo męcząca…. Zdjęcia z imprezy możecie obejrzeć w naszej galerii: Galeria z konrefencji BlaticTech 2010

Godzina 9:00– Wczorajszy dzień konferencji zakończył się bankietem w klubie Boolvar. Na wieczorną część BalticTech wybarali się chyba wszyscy jej uczestnicy bo klub momentami pękał w szwach. Punktualnie o 21 ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego. Pierwsze miejsce zajął Alex Dawson, drugie miejsce ponownie jak w zeszłym roku Leszek Legat a trzecie Jakub Świątkiewicz. Jako nagrodę organizatorzy konferencji wraz z firmą Invest Sarko zorganizują w grudniu, styczniu i lutym wystawę fotografii którą będzie można oglądać w trójmiejskich centrach handlowych.Po ogłoszeniu wyników przyszedł czas na losowanie nagród sponsorowanych przez wystawiające się na konferencji firmy. Niestety z powodu awarii mikrofonów w klubie losowania nie udało się dokończyć, w związku z czym zostało ono przeniesione na następny dzień i odbędzie się po ostatnim wykładzie.

Źródłó i Foto: Divers24


Czytaj także

Wgrywam....

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Zgadzam się Czytaj dalej