Podczas prac badawczych przeprowadzonych na wraku żaglowca HMS Erebus w 2022 r. nurkowie wydobyli na powierzchnię 275 artefaktów.
Nie ustają badania na wrakach dwóch statków Sir Johna Franklina HMS Erebus i HMS Terror, których wraki badacze odkryli w 2014 i 2016 r. Obie jednostki wyruszyły w 1845 r. z Wielkiej Brytanii z misją dotarcia z Morza Baffina na Morza Beringa. Celu nigdy nie udało się zrealizować, a wszelki słuch o Sir Franklinie i jego statkach zaginął na kolejne stulecia.
Dziś oba wraki stanowią wspaniałe pole do badań dla naukowców. Surowe warunki świetnie zakonserwowały wszystkie przedmioty, czyniąc z wraków niezwykłe kapsuły czasu. Badacze systematycznie odkrywają tajemnice Erebusa i Terrora, a na powierzchnię trafiają kolejne zabytkowe przedmioty. W zakończonym sezonie badawczym 2022 podwodni archeolodzy podjęli z wraku HMS Erebus kolejnych 275 artefaktów. Wśród nich znalazło się wiele unikalnych przedmiotów, które zachwyciły badaczy.
Niezwykłe odkrycie z HMS Erebus
Wraki zawsze mają swoje tajemnice i pełne są zwykłych przedmiotów z epoki, które z biegiem lat spędzonych pod wodą urosły do miana skarbów. Nie inaczej jest w przypadku statków Sir Franklina, które są wypełnione artefaktami z połowy XIX wieku. Wiele z nich możecie zobaczyć w naszych archiwalnych materiałach z poprzednich lat.
Ten sezon badawczy nie był inny i archeolodzy ponownie odkryli i wydobyli na powierzchnię wiele wspaniałych przedmiotów. Znalazły się wśród nich m.in. misterne nakrycia stołowe, epolety porucznika tkwiące wciąż w etui czy soczewki okularów. Jednak to nie one okazały się najcenniejszym skarbem odkrytym przez badaczy.
W jednej ze spiżarni głęboko we wnętrzu wraku coś nietypowego przykuło uwagę nurka Ryana Harrisa…
To prawdopodobnie najbardziej niezwykłe znalezisko tego lata. Natrafiliśmy na foliowo-skórzaną okładkę książki, pięknie wytłoczoną i z kartkami w środku. W rzeczywistości ma pióro quill wciąż schowane wewnątrz okładki, jak dziennik, w którym można pisać i położyć na stoliku nocnym przed położeniem się do łóżka – nie krył zachwytu Harris.
Na ten moment nie wiadomo, czym jest niezwykły przedmiot. Możliwe, że to tylko spis produktów w spiżarni. Niemniej znalezisko wywołuje wśród naukowców duże emocje i obecnie znajduje się w laboratorium. Specjaliści spróbują wydobyć z niego ile się da i być może trafią na wskazówkę, czym jest ten charakterystyczny przedmiot.
Badania wraków Erebus i Terror
Niestety Arktyka to surowa i wymagająca kraina. Dlatego każdego roku badacze mogą spędzić na wrakach zaledwie kilkanaście dni. Sezon badawczy 2022 trwał 11 dni i w tym czasie zespół wykonał aż 56 nurkowań. Chociaż temperatury są skrajnie niskie, to każde nurkowanie trwało około dwóch godzin. Było to możliwe, ponieważ nurkowie używali skafandrów ogrzewanych przez ciepłą wodę pompowaną z powierzchni.
W sumie na wraku HMS Erebus odnaleziono i podjęto 275 nowych artefaktów. Spiżarnia stewarda, gdzie odnaleziono niezwykłą okładkę z zapiskami, była głównym punktem zainteresowania badaczy. Dlatego znaczna część wydobytych przedmiotów to kamionkowe talerze, półmiski i naczynia do serwowania, które wchodziły w skład zastawy stołowej.
Fot. Marc-Andre Bernier/Parks Canada
Nurkowanie to również odkrywanie wraków i ich niezwykłych historii. Jedną z nich możecie poznać w artykule, który napisał Michał Ogłoza. Znajdziecie go w 20 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.