W głębinach Morza Tyrreńskiego niedaleko Korsyki na niedostępnych dla nurków głębokościach spoczywa rzymski wrak Daedalus 42.
Morza i oceany skrywają wiele tajemnic, a nawet te, które uda nam się nieco poznać, nie zawsze są dla ludzi dostępne. Tak jest w przypadku starożytnego rzymskiego wraku wypełnionego tysiącami amfor, który naukowcy badali niedaleko Korsyki.
Odnalezione pozostałości antycznej jednostki spoczywają na głębokości aż 730 metrów. Sprawia to, że ich badanie i dokumentacja możliwa jest jedynie przy użyciu specjalnych pojazdów i zdalnie sterowanych robotów ROV. W ostatnim czasie działająca non-profit włoska organizacja Azione Mare opublikowała materiał wideo z eksploracji wraku.
Materiał filmowy z wraku Daedalus 42
Połączony włosko-francuski zespół naukowy przedsięwziął działania, aby nieco lepiej poznać tajemnice wraku Daedalus 42.
Dr Franca Cibecchini, odpowiedzialna za archeologię morską wód Korsyki oraz czterech techników i badaczy z Département des Recherches Archéologiques Subaquatiques et Sous-Marines DRASSM, francuskiego nadzoru archeologicznego udało się wspólnie z Portovecchio na miejsce odnalezienia rzymskiej jednostki. Jak podkreślili archeolodzy, wrak jest bez wątpienia godny uwagi ze względu na swoje duże rozmiary i tysiące amfor różnych typów, które spoczywają w pobliżu. Badacze zaznaczyli również, że wrak jest w relatywnie dobrym stanie i nigdy nie został uszkodzony przez sieci trałowe.
Zespół badawczy zebrał materiał fotograficzny i filmowy, który teraz wykorzystają do stworzenia trójwymiarowego modelu całego stanowiska. Jest to kolejny przypadek, gdzie fotogrametria przychodzi naukowcom z pomocą i umożliwia badanie niedostępnych dla archeologów stanowisk.
Na załączonym filmie można zauważyć różne rodzaje amfor. Jak przypuszczają badacze, prawdopodobnie pochodzą one z I wieku p.n.e. Na naczyniach widoczne są białe konkrecje robaków serpulidów i pozostałości małży podobnych do ostryg i nigdy wcześniej niewidzianych. Na koniec badacze podkreślili, że Ilość plastikowych śmieci, które prąd denny gromadzi przy amforach, jest imponująca.
Fot. Azione Mare
Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, polecamy artykuł Mariusza Milki opublikowany w 13 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.