W Hiszpanii nurkowie odkryli wrak łodzi sprzed 1000 lat, którą przewożono pielgrzymów do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela.
Bardzo interesującą informację podały hiszpańskie media, które poinformowały o niezwykłym odkryciu. Na dnie rzeki nurkowie odnaleźli wrak średniowiecznej łodzi, którą przewożono pielgrzymów zmierzających do sanktuarium św. Jakuba. Podróż łodzią pozwalała znacznie skrócić drogę do Santiago de Compostela.
Tym, co jest tak niezwykłe w odkryciu hiszpańskich badaczy, jest wiek drewnianego wraku. Eksperci wydatowali bowiem fragment znaleziska na okres od 1050 do 1260 r. Mamy więc do czynienia z obiektem, który liczy sobie około 800 do 1000 lat!
Santiago de Compostela
Miejsce kultu, jakim jest sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela, to jedno z najważniejszych tego typu miejsc. To właśnie tutaj znajduje się grób św. Jakuba Większego, który był jednym z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Już w średniowieczu miejsce stanowiło cel licznych pielgrzymek i było najbardziej znanym obok Rzymu i Ziemi Świętej.
Wrak łodzi sprzed 1000 lat
Wrak łodzi, która mierzyła około 7,5 metra, odkryto niedaleko miejscowości Ribadeo, w prowincji Lugo w Galicji.
Jest to podłużny kawałek drewna wyrzeźbiony w kształcie litery L, który był głęboko osadzony w osadach. Był on częścią średniowiecznej łodzi przeprawowej. Wrak został odkryty podczas prac prowadzonych przez hiszpańskie ministerstwo kultury – poinformowały władze w oficjalnym oświadczeniu.
Pielgrzymka, która w 1993 r. została wpisana na listę światowe dziedzictwo UNESCO, składa się z sieci dróg we Francji, Hiszpanii i Portugalii. Wszystkie one zbiegają się w hiszpańskim mieście Santiago de Compostela, gdzie znajduje się sanktuarium św. Jakuba.
Z kolei port w Ribadeo był ważnym punktem dla pielgrzymów ze względu na związek z innym świętym – Julianem Szpitalnikiem.
W Legendzie o świętym Julianie, napisanej około 1260 r. pojawia się on jako pielgrzym do Santiago i innych świętych miejsc po ucieczce ze swojego domu w Angers. To właśnie z tym okresem łączy się wrak odnalezionej łodzi. Również w 1260 ustanowiono w Ribadeo prom, który pozwalał na darmową przeprawę.
Bez wątpienia koralowce to niezwykłe organizmy tworzące wspaniałe struktury. Dlatego poznajcie je lepiej w artykule Małgorzaty Sobońskiej opublikowanym w 14 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.