Brytyjscy archeolodzy odnaleźli płetwę sterową na stanowisku, gdzie spoczywa wrak legendarnego okrętu HMS Invincible z 1758 r.
Badacze z Bournemouth University, którzy prowadzą wykopaliska w Cieśnienie Solent, odnaleźli płetwę sterową okrętu HMS Invincible. Archeolodzy morscy zlokalizowali artefakt w odległości 60 m od wraku. Legendarna jednostka, którą Brytyjczycy przejęli od Francuzów, zatonęła po wpłynięciu na mieliznę w 1758 r.

Zespół archeologów z uniwersytetu w Bournemouth zlokalizował płetwę sterową o długości 11 m podczas rutynowej inspekcji stanowiska.
Nie szukaliśmy go specjalnie. Obiekt pojawił się podczas badań geofizycznych i znajduje się około 60 m od rufy. Wygląda na to, że jest w całkiem dobrym stanie oraz jest kompletny na całej długości. Jest to wyjątkowe i znaczące znalezisko – powiedział archeolog morski Dan Pascoe.
Okręt wojenny HMS Invincible zbudowali w 1744 r. Francuzi, a następnie w 1747 r. utracili go na rzecz Brytyjczyków. Wkrótce licząca 74 działa jednostka stała się jednym z najważniejszych okrętów wojennych swoich czasów.
Kres jej służby nadszedł w 1758 r., kiedy okręt wpłynął na mieliznę pomiędzy Langstone Harbour i wyspą Wight i po trzech dniach przewrócił się na burtę. Na szczęście nikt z załogi nie zginął. Co ciekawe i istotne względem najnowszego znaleziska, przyczyną wpłynięcia na mieliznę była… usterka steru.

Statek był bardzo zwrotny, a ster miał kluczowe znaczenie dla jego konstrukcji. Jest to ostatni element układanki, która opowiada historię Invincible. To fantastyczne, wspaniałe znalezisko i niezwykle rzadkie Przetrwało tylko dlatego, że było zakopane pod warstwą osadów – wyjaśnił Pascoe.
Co dalej ze sterem HMS Invincible?
Na ten moment Brytyjczycy podjęli decyzję o zabezpieczeniu znaleziska pod wodą. Choć z informacji, jakie przekazali archeolodzy, wynika, że wydobycie i proces konserwacji steru będzie bardzo kosztowne. Według ich szacunków może sięgnąć kwoty około 80 tys. funtów.
To wyjątkowe znalezisko, ponieważ nie ma innych przykładów okrętów wojennych z tej epoki. Jego przyszłość zależy od tego, czy uda się go podnieść i znaleźć miejsce, w którym będzie można go wyeksponować – podsumował Dan Pascoe.
Archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe na wraku HMS Invincible w 2017 r. W tym czasie odnaleźli szereg artefaktów powiązanych z okrętem. Gdyby udało się ocalić płetwę sterową jednostki, wspólnie z innymi zabytkami mogłaby stanowić część wspaniałej ekspozycji w jednym z brytyjskich muzeów.
Bez wątpienia Szwecja słynie ze swoich wspaniałych wraków, które spoczywają na dnie Morza Bałtyckiego. Jednym z nich jest wspaniały wrak okrętu wojennego Bodekull z XVII w., który odwiedziliśmy w 2021 r. Więcej przeczytacie o tym w 19 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.