Biolodzy morscy badający niedostępne głębiny Antarktyki na Morzu Weddella odkryli największy obszar lęgowy ryb, jaki kiedykolwiek udało się zlokalizować.
Naukowcy z Centrum Badań Polarnych i Morskich Instytutu Alfreda Wegenera podczas prac badawczych, które realizowali w Antarktyce, dokonali niesamowitego odkrycia. Na dnie Morza Weddela, w pobliżu Lodowca Szelfowego Filchnera odkryli olbrzymi obszar lęgowy ryb z gatunku Naopagetopsis ionah (Jonah’s icefish).
Niezwykłe odkrycie
Każde gniazdo ma około 2,5 stopy średnicy i jest znacznie większe niż same ryby. W sumie, podczas skanowania sonarem, zespół badawczy wykrył ok. 100 tys. gniazd. Aż 16 tys. z nich biolodzy uwiecznili na zdjęciach i nagraniach wideo. Naukowcy z Instytutu im. Alfreda Wegnera uważają, że liczba gniazd w kolonii może wynosić aż 60 mln.
Myśl, że tak ogromny obszar lęgowy ryb Naopagetopsis iona w Morzu Weddella był wcześniej nieodkryty, jest całkowicie fascynujący. Wcześniej w tym rejonie znaleziono jedynie kilka skupisk gniazd lub pojedynczych ryb. Można to porównać do znalezienia bogatej żyły złota po latach odkrywania jedynie nielicznych samorodków – powiedział Autun Purser, biolog z Centrum Badań Polarnych i Morskich Instytutu Alfreda Wegenera.
Efekty przeprowadzonych badań zespół naukowy opublikował w specjalistycznym magazynie naukowym Current Biology. Obecnie prowadzą starania, aby stworzyć w tym miejscu Morski Obszar Chroniony (Marine Protected Area – MPA).
Fot. AWI OFOBS Team
Zastanawialiście się kiedyś nad fenomenalną synchronizacją i funkcjonowaniem ryb w olbrzymich ławicach? Właśnie o tym pisaliśmy w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.