W piątek, 22 października, do kin trafił film dokumentalny National Geographic Becoming Cousteau. Produkcja przybliża życie legendarnego francuskiego podróżnika, wynalazcy i odkrywcy głębin Jaquesa Cousteau.
Wielu naszych czytelników wychowało się na filmach, które nakręcił Jaques Cousteau. Nazywany często ojcem współczesnego nurkowania, zainspirował do odkrywania głębin niezliczoną ilość osób. Dlatego z pewnością osoby te ucieszy fakt, że w nowym dokumencie National Geographic zobaczymy wiele odrestaurowanych materiałów filmowych.
Becoming Cousteau to nie tylko okazja, aby przeżyć jeszcze raz te wspaniałe chwile, ale również, aby zaszczepić miłość do podwodnego świata i bakcyla eksploracji w kolejnych pokoleniach. Odrestaurowane materiały, choć liczą sobie wiele lat, mają niepowtarzalny klimat i również dziś robią wielkie wrażenie.
Aby zejść głębiej i zostać tam dłużej, z konieczności stałem się wynalazcą – mówi Cousteau w archiwalnym nagraniu.
Nowy dokument National Geographic trwa 133 minuty. Za reżyserię odpowiada nominowana do Oscara i nagrodzona statuetką Emmy reżyserka Liz Garbus. Z kolei od strony producenckiej wszelkich starań dołożył laureat Oscara Evan Hayes. Jak możemy przeczytać w pierwszych recenzjach Becoming Cousteau, New York Times określił film mianem fascynujący.
Bez wątpienia wśród wielu osiągnięć Cousteau z pewnością należy wymienić współopracowanie i wprowadzenie do użycia aparatu oddechowego Aqua-Lung, słynny film dokumentalny „Świat milczenia” (The Silent World, 1956 r.) czy podwodne badania prowadzone z pokładu kultowego statku Calypso. Ponieważ wszystkich wymienić nie sposób i tym bardziej powinno stanowić to zachętę do obejrzenia Becoming Cousteau.
Poszukiwacz przygód, filmowiec, wynalazca, pisarz oraz działacz na rzecz ochrony przyrody. Przez dziesięciolecia Cousteau i jego zespół odkrywali i pokazywali światu tajemnice oceanicznych głębin. Francuz położył kamień węgielny pod współczesne nurkowanie i eksplorację mórz i oceanów. Dziś z perspektywy kinowego fotela możemy spojrzeć raz jeszcze, jak to wszystko się zaczęło.
Zastanawialiście się kiedyś nad fenomenalną synchronizacją i funkcjonowaniem ryb w olbrzymich ławicach? Właśnie o tym pisaliśmy w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.