Amerykańska agencja rządowa Florida Fish and Wildlife Conservation Commission zatwierdziła projekt w celu zniesienia zakazu polowań na ryby goliath gropuery.
W minioną środę, 6 października, pomimo wielu głosów sprzeciwu ze strony obrońców przyrody, a także lokalnych operatorów nurkowych, FWC wykonała kolejny krok w celu zniesienia prawa chroniącego goliath groupery (Epinephelus lanceolatus).
Prawo chroniące ten wspaniały gatunek ryb obowiązuje na Florydzie od 30 lat. Jednak teraz wygląda na to, że niebawem sytuacja ulegnie zmianie. Swojego oburzenia nie kryją obrońcy przyrody oraz społeczność nurkowa. Zwłaszcza dla tej ostatniej grupy Itajara goliat jest prawdziwym skarbem. Ryba nie tylko stanowi jedną z największych podwodnych atrakcji Florydy, ale również jest jej rozpoznawalnym symbolem.
Według rozwiązania, które zaproponowało FWC, każdego roku wydawanych będzie 200 zezwoleń. W ramach nowych przepisów możliwe będzie polowanie na młode osobniki z gatunku Epinephelus lanceolatus. Pierwsze polowania na goliath groupery mają rozpocząć się już w 2023 roku, a sezon łowiecki będzie trwał od marca do maja.
Z uwagi na relatywnie niewielką liczbę dostępnych pozwoleń, zainteresowani otrzymywaliby je na zasadzie systemu loterii. Obiektem polowań mogłyby być tylko i wyłącznie ryby, które mieszczą się w przedziale 50-90 cm długości ciała.
Pozwolenia nie będą upoważniały do polowania na terenie hrabstwa Palm Beach, atlantyckiej części Floria Keys i Parku Narodowego Dry Tortugas.
Komisja FWC powróci do kwestii zmian w obowiązującym zakazie polowań na kolejnym spotkaniu w nieujawnionym czasie. Jeśli zostaną one zatwierdzone, to następnie konieczne będzie zebranie informacji zwrotnych. Kiedy dane zostaną już zebrane, odbędzie się ostateczne przesłuchanie publiczne w marcu 2022 r.
Choć sprawa wygląda na bardzo zaawansowaną, to środowisko nurkowe wierzy, że ostatecznie uda się obronić prawo chroniące goliath gropuery i utrzymas status quo.
Fot. wikipedia.org CC BY-SA 3.0
Koralowce to niezwykłe organizmy tworzące wspaniałe struktury. Poznajcie je w artykule Małgorzaty Sobońskiej opublikowanym w 14 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.