Na Malcie otwarto edukacyjne centrum nurkowe. Tym samym Międzynarodowa Szkoła Bezpieczeństwa i Medycyny Nurkowania (ISDSM) otworzyła nową siedzibę.
Międzynarodowa Szkoła Bezpieczeństwa i Medycyny Nurkowania (ISDSM) właśnie otworzyła swoją nową siedzibę w kampusie Instytutu Studiów Turystycznych (ITS) w Qala na wyspie Gozo. Otwarcie uświetniła konferencja prasowa, która odbyła się 22 lipca. Wzięli w niej udział m.in. minister turystyki, minister Gozo oraz przedstawiciele ITS, DAN Europe i PADI.
Nowa siedziba stanowi inwestycję o wartości prawie 60 tys. euro. Całość obejmuje m.in. najwyższej klasy sprzęt do nurkowania oraz bezpieczeństwa nurkowania. Dlatego warto podkreślić, że część nowego sprzętu to jedyne takie urządzenia dostępne na Malcie.
ISDSM, które zostało uruchomione w 2017 r., jest efektem porozumienia pomiędzy ITS i DAN Europe we współpracy ze Stowarzyszeniem Szkół Zawodowych Nurkowania (PDSA). Celem jest promowanie szerokiego programu edukacji akademickiej. Chodzi o opracowywanie konkretnych programów nauczania z zakresu bezpieczeństwa nurkowania oraz badań i medycyny. Realizując program twórcy chcą koncentrować się przy tym na zrównoważonym rozwoju przemysłu nurkowego.
Nurkowe studia
Dzięki ISDSM, w 2020 r. uruchomiono studia licencjackie na kierunku zarządzanie bezpieczeństwem nurkowania. Z kolei dziś zainaugurowano praktyczne sesje w nowych pomieszczeniach ITS na Gozo. Pionierski kierunek studiów z zarządzania bezpieczeństwem nurkowania samego początku wzbudził duże zainteresowanie na całym świecie.
To bez wątpienia niesamowite widzieć, jak ten projekt rozwija się z roku na rok. Nawet w czasach dużej niepewności, takiej jak ta, w której żyjemy. Ponieważ licencjat jest ambitnym, unikalnym na skalę międzynarodową i bezprecedensowym programem akademickim. – powiedział dyrektor generalny i założyciel DAN Europe, prof. Alessandro Marroni.
Podczas wydarzenia ogłoszono również, że w nadchodzących tygodniach centra nurkowe będą miały możliwość odbycia bezpłatnego kursu. Szkolenie będzie dotyczyło jakości powietrza w butlach nurkowych i kompresorach. Kursy te są możliwe dzięki sprzętowi znajdującemu się w siedzibie ISDSM na terenie kampusu ITS na Gozo.
Dla pasjonatów historii nurkowania polecamy serdecznie zapoznanie się bardzo interesującym tekstem Kariny Kowalskiej – kustosz Muzeum Nurkowania w Warszawie, opublikowanym w 10 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.