W sobotę, 31 lipca, na Cyprze zostało otwarte muzeum zatopionych rzeźb w Ajia Napa – MUSAN. Z tej okazji organizatorzy zaprosili wielu gości z całego świata, w tym również nas.
Na miejscu od samego początku dało się wyczuć, że projekt stworzenia MUSAN, to dla wszystkich wielkie wydarzenie. Organizatorzy naszego spotkania i twórcy muzeum zatopionych rzeźb włożyli wiele wysiłku, aby zaprezentować nowy obiekt z jak najlepszej strony i przedstawić jego walory.
Autorem wszystkich zatopionych posągów jest oczywiście brytyjski rzeźbiarz Jason deCaires Taylor. Artysta znany z bardzo wielu podobnych projektów, które realizował na całym świecie. Nie może więc dziwić, że podwodne instalacje prezentują się wspaniale i posiadają ukryte przesłanie oraz powstały z udziałem lokalnych mieszkańców.
Jako DIVERS24 zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w wielkim otwarciu muzeum zatopionych rzeźb. Dzięki temu miałem okazję być wśród pierwszej grupy osób, które zanurkowały w MUSAN. Dopiero po naszej wizycie i oficjalnym otwarciu, które odbyło się na evencie zorganizowanym wieczorem, obiekt został udostępniony dla nurków.
Pomysł stworzenia MUSAN zrodził się w 2014 r. i po wielu staraniach muzeum doczekało się otwarcia w 2021 r. Przemawiając na otwarciu, minister Yiannis Karousos powiedział, że nowe muzeum umocni Cypr jako czołowy kierunek turystyki nurkowej.
Lokalne władze oczekują, że obiekt będzie przyciągać 50 tys. odwiedzających rocznie. Szacunki te korelują ze słowami ministra turystyki Savvasa Perdiosa, który stwierdził, że to właśnie turystyka nurkowa jest jednym z filarów Narodowej Strategii Turystyki Cypru 2030.
Całkowity koszt stworzenia podwodnego muzeum sięgnął miliona euro. Jason deCaires Taylor stworzył łącznie 93 prace. Wszystkie rzeźby ustawiono na dnie na głębokości do 10 m. Dzięki temu MUSAN mogą odwiedzać zarówno nurkowie, jak i freediverzy. Bez wątpienia należy podkreślić, że swoje posągi artysta zaprojektował tak, aby stanowiły bodziec do rozwoju lokalnej fauny i flory.
Więcej o muzeum zatopionych rzeźb w Ajia Napa przeczytacie w następnym numerze naszego magazynu.
Zainteresowanych nurkowaniem wrakowym we Włoszech odsyłamy do tekstu Stefana Panisa, opublikowanego 12 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.