W amerykańskiej miejscowości Newport Beach w Kalifornii ocean wyrzucił na brzeg przedstawiciela gatunku Himantolophus sagamius. Jest to rzadka drapieżna ryba głębinowa z rodziny maszkarowatych (Himantolophidae). Gatunek ten zaliczmy do rzędu żabnicokształtnych i charakteryzuje się on wielką paszczą oraz wabikiem umieszczonym na głowie.
Niecodzienny widok przywitał ludzi przechadzających się jedną z kalifornijskich plaż. Na piasku bez życia leżała rzadka ryba głębinowa zaliczana do żabnicokształtnych. Choć większość z nas zapewne nigdy nie wiedziała podobnego stworzenia, to z uwagi na charakterystyczny wabik umieszczony na głowie, każdy nurek doskonale kojarzy, jak wygląda.
Gość z oceanicznej głębi
Znaleziony na piasku Himantolophus sagamius prezentował pełen garnitur spiczastych, ostrych zębów. Można było się wystraszyć, ponieważ ta rzadka ryba z oceanicznej głębi wygląda niemal jak przybysz z obcej planety lub potwór z horroru. Tak czy inaczej, budzi odczucia, które wywołują przekonanie, iż spotkanie z żywym egzemplarzem mogłoby być niezbyt przyjemne.
Większość żabnicokształtnych nie przekracza swoim rozmiarem 30 cm długości ciała. Jednak egzemplarz odnaleziony na kalifornijskiej plaży to prawdziwy gigant. Martwy okaz mierzył ponad 45 cm. Jest to jeden z około 300 gatunków żabnic sklasyfikowanych do tej pory na całym świecie.
Wiedziałem, że to niezwykłe znalezisko. Nigdy wcześniej nie widziałem ryby, która tak wyglądała. – powiedział Ben Estes, plażowicz, który znalazł rzadką rybę
Mężczyzna znalazł martwą rybę na terenie Parku Stanowego Crystal Cove, a następnie zawiadomił strażników. Warto dodać, że zamieszkująca głębiny żabnica choć martwa, to została odnaleziona w świetnym stanie. Truchło zwierzęcia zabrali zawiadomieni przedstawiciele parku, a następnie umieścili w chłodni.
Okaz trafi do muzeum
Odnaleziony egzemplarz rzadkiej ryby trafił do Muzeum Historii Naturalnej hrabstwa Los Angeles. Pracownicy muzeum poinformowali, iż liczą na to, że pod odpowiednim spreparowaniu uda się włączyć ją do zbiorów. Chociaż placówka posiada trzy podobne egzemplarze żabnicokształtnych, to tylko jeden pochodzi z Kalifornii i żaden nie jest w tak dobrym stanie.
Co ciekawe, to mimo że są bardzo rzadko spotykane, żabnicokształtne należą do najbardziej znanych stworzeń głębinowych. Zazwyczaj żyją na głębokościach sięgających 600-1000 metrów. Ich pokarm stanowią inne ryby, kałamarnice oraz skorupiaki. Pierwszy przedstawiciel tej rodziny został znaleziony i opisany w 1833 r.
Zastanawialiście się kiedyś nad fenomenalną synchronizacją i funkcjonowaniem ryb w olbrzymich ławicach? Właśnie o tym pisaliśmy w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.