Podczas nurkowania na Florydzie, dwóch mężczyzn odnalazło kość mamuta z epoki lodowcowej. Prehistoryczny artefakt został wydobyty z wody i trzeba przyznać, że jego rozmiar robi wrażenie.
Kość prehistorycznego mamuta z epoki lodowcowej, została odnaleziona w wodach Zatoki Meksykańskiej, na Florydzie. Znalezisko może liczyć sobie nawet 2,5 milionów lat i nie jest pierwszym tego typu, które odnotowano w regionie.
Henry to mój buddy i często razem nurkujemy. Podczas ostatniego nurkowania zaczął do mnie krzyczeć i wołać „Hej, Derek! Coś znalazłem!”. To co nas spotkało jest naprawdę niesamowite – powiedział Derek Demeter, dyrektor planetarium Seminole State
Wystarczy jeden szybki rzut okiem i jasne staje się, że nie jest to pierwsza lepsza skamielina. Znaleziony przez przyjaciół artefakt mierzy ponad 120 cm długości i waży prawie 23 kg. Henry i Derek odnaleźli kość prehistorycznego mamuta pod koniec kwietnia, podczas nurkowania w wodach południowo-zachodniej Florydy.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że jest to kość udowa mamuta. Jej wiek został określony na sięgający epoki lodowcowej, gdzieś pomiędzy 2,5 miliona, a 10 tysięcy lat temu. Rozbieżność jest ogromna, ale rzeczywisty wiek skamieniałości jest niezwykle trudny do określenia.
Ta skamieniałość jest niezwykle gęsta, więc wydaje nam się, że może liczyć około 100 tys. – powiedział Demeter
Nie tylko mamut
Bez wątpienia, to właśnie takie znaleziska , jak ta skamieniała kość prehistorycznego mamuta, sprawiają, że Derek i Henry nurkują na Florydzie. Jeszcze tego samego dnia znaleźli również skamieniałości wymarłego rekina i kieł prehistorycznego tygrysa szablozębnego. Co ważne, takich jak oni jest więcej, a kolejne odkrycia są na porządku dziennym.
Takie znaleziska, podobnie jak astronomia, pozwalają na podróżowanie w czasie. Rozbudzają wyobraźnię wyobraźnią i pozwalają na snucie domysłów oraz zadawanie wielu pytań. Właśnie dlatego to kocham! – wyjaśnił w rozmowie z mediami Demeter
Skamieniała kość prehistorycznego mamuta jest świetnie zachowała się na oceanicznym dnie. Mężczyźni przypisują ten fakt temu, że kiedy ją odnaleźli, spoczywała na dnie zagrzebana pod warstwą piasku. Ponieważ ukryta przed światłem i z niewielkim dostępem tlenu, miała szansę przetrwać do naszych czasów i stać się niesamowitym nurkowym odkryciem.
Koralowce to niezwykłe organizmy tworzące wspaniałe struktury. Poznajcie je w artykule Małgorzaty Sobońskiej opubikowanym w 14 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.