W Grecji udostępniono do nurkowania 91 wraków. W oficjalnym komunikacie Ministerstwo Kultury i Sportu podało listę zatopionych jednostek, wśród których znajdują się statki, okręty i samoloty.
Jeżeli spojrzymy na listę wraków, to zobaczymy, że większość jednostek pochodzi z czasów II wojny światowej. Zdarzają się jednak również znacznie starsze np. XIX wrak z 1868 r., jak i całkiem współczesne np. z 1970 r. Pozycje dzielą się również mocno pod względem głębokości.
Z listy wraków udostępnionych do nurkowania, wiele znajduje się w limitach rekreacyjnych. Jednak również nurkowie techniczni mają w czym wybierać. Część z jednostek spoczywa bowiem na głębokości nawet 130 m! Kolejna istotna rzecz, to lokalizacja. Wraki rozsiane są dosłownie po całej Grecji! Od Attyki przez Morze Egejskie, Kretę, środkową Macedonię, Wyspy Jońskie, zachodnią i środkową Grecję, aż po Peloponez czy Tesalię.
Aż 16 pozycji z listy wraków, to samoloty bojowe z okresu II wojny światowej. Znajdują się wśród nich jednostki brytyjskie i włoskie, ale przeważają jednak maszyny Luftwaffe. Głębokość nurkowania kształtuje się tu na poziomie od 8 do 74 metrów. Należy jednak zaznaczyć, że większość z nich spoczywa poniżej 30 metrów.
Podkreślmy jednak, że udostępnione zostały również słynne wraki, które mają swoje ważne miejsce w historii. Mowa tu np. o wraku liniowca HMHS Brittanic, siostrzanej jednostce słynnego RMS Titanic. Jest również wrak okrętu podwodnego HMS Perseus, którego nieprawdopodobną wręcz historię i wspaniałe zdjęcia znajdziecie poniżej w naszym magazynie.
Listę wraków uzupełnia 13 okrętów wojennych z Włoch, Niemiec, Grecji, Stanów Zjednoczonych i Australii. Pozostałe jednostki to głównie statki handlowe i pasażerskie. Utworzenie spisu 91 wraków udostępnionych do nurkowania. wpisuje się w dotychczasowe działania Greków, którzy dostrzegają duży potencjał w turystyce nurkowej.
Pełną listę wraków można znaleźć na oficjalnej stronie greckiego Ministerstwa Kultury i Sportu. Wraki wybrali pracownicy Ephorate of Underwater Antiquities. Jest to jednostka, która nadzoruje podwodne działania archeologiczne w Grecji. Płetwonurkowie będą mogli nurkować na wszystkich wskazanych pozycjach, jednak bez możliwości ich dotykania czy eksploracji wnętrz.