Odcięta głowa morskiego ślimaka nagoskrzelnego Elysia cf. marginata zregenerowała i odtworzyła resztę ciała w ekspresowym tempie.
Cała sytuacja została opisana w artykule naukowym opublikowanym na łamach czasopisma Current Biology. Okazuje się, że odcięta głowa ślimaka nagoskrzelnego zregenerowała resztę ciała w ciągu zaledwie dwóch do trzech tygodni.
Co niewiarygodne i warte podkreślenia, zdekapitowany tułów również był w stanie przetrwać aż kilka miesięcy, do momentu, kiedy zaczęły postępować procesy gnilne i nastąpił rozkład ciała.
Badania zostały przeprowadzone przez zespół badaczy z Nara Women’s University w Japonii, który hodował gatunek ślimaka morskiego Sacoglossan (Elysia cf. marginata), aby zbadać jego zdolności prowadzenia fotosyntezy. Wówczas odkryto wciąż żywą, odciętą głowę i rozpoczęto obserwację.
Niczym nowym nie jest fakt, że niektóre zwierzęta potrafią dokonać autotomii, tzn. odrzucenia części ciała, gdy zwierzę znajduje się w niebezpieczeństwie i pozbycie się kończyny czy ogona, mogło by pomóc w ucieczce. Jednak w tym przypadku, kiedy naukowcy próbowali szczypać i szturchać inną grupę ślimaków, aby naśladować atak drapieżnika, żadne ze zwierząt nie zareagowało pozbyciem się jakiejkolwiek części ciała.
Dopiero po szeroko zakrojonych badaniach, w których zespół codziennie obserwował 160 ślimaków nagoskrzelnych, wśród których były osobniki wyhodowane w laboratorium, jak i dzikie, złapane na wolności, odkryli, że 5 z 15 wyhodowanych w laboratorium i 3 ze 145 dzikich pozbyło się głowy, podczas gdy 39 dzikich ślimaków odrzuciło mniejsze części ciała, takie jak ogon.
Dalsze badania ujawniły również, że niektóre z zebranych w terenie ślimaków nagoskrzelnych miały wewnętrzne widłonogi, pasożytnicze skorupiaki – w tym wszystkie 42, które odcięły część ciała.
Uważamy, że przynajmniej ten konkretny gatunek sacoglossanów autotomizuje, aby usunąć wewnętrzne pasożyty, które hamują ich rozmnażanie się – powiedziała Sayaka Mitoh, naukowiec z zespołu badawczego Nara Women’s University
Badacze podejrzewają, że w całym procesie regeneracji odrzuconego ciała, kluczową rolę odgrywają komórki macierzyste. Obecnie zespół prowadzi badania nad innymi gatunkami ślimaków, starając się poznać ich zdolności do regeneracji.
Fot. Sayaka Mitoh
Koralowce to niezwykłe organizmy tworzące wspaniałe struktury. Poznajcie je w artykule Małgorzaty Sobońskiej opublkikowanym w 14 nuemrze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.