Przypadkowe odkrycie biologów morskich w wodach Andarktydy rzuca nowe światło na naszą dotychczasową wiedzę o organizmach zamieszkujących lodowate wody.
Zdaniem zespołu naukowców odpowiedzialnego za przypadkowe odkrycie życia morskiego na głazie pod antarktycznym szelfem lodowym, stanowi wyzwanie dla świata nauki i naszej wiedzy na temat tego, jak organizmy mogą przetrwać i funkcjonować w środowiskach znajdujących się z dala od światła słonecznego.
Zarejestrowany materiał filmowy przedstawia najprawdopodobniej 16 gąbek, którym towarzyszą 22 inne, niezidentyfikowane zwierzęta, w tym m.in. pąkle (rodzaj morskich skorupiaków prowadzący osiadły tryb życia). Jest to pierwszy przypadek znalezienia takiej „oazy” życia pod lodem Antarktydy.
Jest wiele powodów, dla których nie powinno ich tam być – powiedział Huw Griffiths z British Antarctic Survey, który zajmował się analizą zgromadzonej dokumentacji filmowej.
Uważa on, że zwierzęta, które prawdopodobnie są filtratorami, mogą przeżyć dzięki składnikom odżywczym przenoszonym w wodzie o temperaturze -2°C. Problem polega na tym, że znajdują się niezwykle daleko od oczywistych źródeł składników odżywczych, biorąc pod uwagę, że głaz zlokalizowany jest 260 km od wód otwartych na przodzie szelfu lodowego Filchner-Ronne, gdzie mogą przetrwać organizmy fotosyntetyzujące.
Co ciekawe, badacze są zdania, że pożywienie odkrytych gąbek prawdopodobnie przemieszcza się z jeszcze dalej położonych miejsc. Biorąc pod uwagę to, co wiemy o prądach oceanicznych na tym obszarze, najbliższe źródło światła słonecznego w górę prądu wydaje się znajdować się w odległości aż 600 kilometrów!
To odkrycie jest niezwykle znaczące dla naszej wiedzy, ponieważ sugeruje, że życie nawet w najbardziej surowych warunkach na Antarktydzie, jest bardziej elastyczne i zróżnicowane niż dotychczas sądzono.
Naukowcy chcą teraz dokładniej zbadać odnalezione zwierzęta, ale z uwagi na odległość i utrudnioną dostępność do miejsca, w którym żyją, nie będzie to łatwe. Jedną z rozważanych opcji są miniaturowe zdalnie sterowane roboty ROV, które zostaną opuszczone do odwiertu w lodzie. Być może ona przyniosą na powierzchnię więcej odpowiedzi na długą listę pytań?
Koralowce to niezwykłe organizmy tworzące wspaniałe struktury. Poznajcie je w artykule Małgorzaty Sobońskiej opublkikowanym w 14 nuemrze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.