W wodach przybrzeżny Salou, w Hiszpanii, odkryto wrak nieznanego okrętu, który wstępnie określono jako pochodzący z XVII wieku. Znalezisko zostało odsłonięte przez huragan Gloria i obecnie badane jest przez hiszpańskich archeologów.
Oczywiście nie podano dokładnej lokalizacji wraku, jednak z dostępnych informacji wynika, iż znajduje się on na głębokości zaledwie 7 metrów. Oprócz pozostałości drewnianej jednostki odnaleziono również część uzbrojenia w postaci dwóch armat, co może sugerować, że mamy do czynienia z wrakiem okrętu wojennego.
Wrak został odkryty niedługo po przejściu huraganu przez przypadkowego nurka, co wyraźnie wskazuje, że jego pozostałości musiały spoczywać przez lata zasypane pod piaskiem. Odkrywca powiadomił Centro de Arqueología Subacuática de Catalunya (CASC), jednostkę badawczą Muzeum Archeologicznego Katalonii.
Archeolodzy z CASC byli bardzo zaskoczeni dokonanym odkryciem. Nie chodziło jednak o to, co znaleźli na dnie. Powodem był fakt, że wrak nie widniał w żadnej ewidencji archeologicznej. Szybko zdano więc sobie sprawę, że znalezisko jest dziewicze i nigdy wcześniej nie było w żaden sposób badane.
Po zapoznaniu się z lokalizacją statku i dokonaniu pierwszego nurkowania, zaczęliśmy katalogować wszystkie elementy znajdujące się na stanowisku. Pierwsze nurkowanie umożliwiło sfotografowanie i udokumentowanie wszystkich znalezionych szczątków oraz rozpoczęcie poszukiwań roku, nazwy i powodu zatonięcia – powiedział Rut Geli, kierownik Centrum Archeologicznego z siedzibą w Gironie
Z tego co wiadomo, nie jest planowane wydobycie żadnych elementów odnalezionych na dnie.
Priorytetem Museu d’Arqueologia de Catalunya jest zatrzymanie znalezisk na swoim miejscu i tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko, że znikną z powodu niesprzyjającej pogody lub zostaną splądrowane, zabieramy je z wody – wyjaśnia Geli
Dzięki huraganowi CASC interweniował również na wybrzeżu Begur, gdzie znaleziono m.in. kotwicę i kotły z XIX-wiecznego parowca. Odsłonięte zostały także działa wyrzucone z lądu do morza. Amunicję znaleziono w L’Estartit, od żelaznych kul armatnich po ołowiane kule karabinowe. Można więc śmiało stwierdzić, że huragan przysporzył badaczom całą masę pracy.
Foto: Centro de Arqueología Subacuática de Catalunya (CASC)
Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, polecamy artykuł Mariusza Milki opublikowany w 13 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.