Badania przeprowadzone przez naukowców w rejonie objętych ochroną głębokich wód znajdujących się na terenie Rezerwatu Morskiego Galapagos, pozwoliły na zidentyfikowanie 30 nowych gatunków morskich bezkręgowców.
Najnowsze odkrycie obejmuje cztery gatunki homarów, jeden gatunek gigantycznego korala, dziesięć nowych gatunków korali bambusowych, trzy nieznane wcześniej ośmiornice, jedną rozgwiazdę i jedenaście gatunków gąbek.
Projekt badawczy został przeprowadzony jako wspólna praca multidyscyplinarnego i wszechstronnego zespołu naukowców, który eksplorował wody Galapagos na głębokości 3400 metrów. W tym celu wykorzystano niezwykle nowoczesne zdalnie sterowane pojazdy podwodne ROV, znajdujące się na pokładzie jednostki badawczej E/V Nautilus.
Podczas wyprawy po raz pierwszy zbadano również trzy podmorskie góry, położone wokół wysp Darwin i Wolf.
„To odkrycie potwierdza, że Galapagos jest żywym laboratorium, w którym trwają procesy biologiczne i ekologiczne, które wciąż jeszcze nie zostały zbadane, co czyni region niezwykle wyjątkowym miejscem, które zasługuje na wszystkie nasze wysiłki dążące do zachowania go – powiedział Paulo Proaño, minister środowiska Ekwadoru
Ponadto badania pozwoliły na odkrycie obecności szeregu podwodnych ekosystemów istniejących na głębokościach od 290 do 3373 metrów, w tym wielu wrażliwych siedlisk, takich jak kryształowe ogrody gąbkowe, ogrody koralowe i kolonie koralowców żyjące w zimnych wodach, które są uważane za niezwykle wrażliwe ekosystemy morskie.
Ten świat, którego Darwin nigdy nie widział, reprezentuje wyjątkowe i nieskażone środowisko. Teraz naszym obowiązkiem jest upewnienie się, że pozostanie takie również dla przyszłych pokoleń – powiedział Pelayo Salinas de León, główny badacz Fundacji Karola Darwina i naukowiec zajmujący się ochroną przyrody w projekcie National Geographic Pristine Seas, który kieruje badaniami
Po pierwszej wizycie Karola Darwina w 1835 roku, Galapagos zasłynęło ze swojej różnorodności biologicznej i występujących tu gatunków endemicznych, tzn. takich, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. 26-letn wówczas Darwin spędził na badaniu archipelagu pięć tygodni.